Žinios duomenys vaizdavimas


Produkcinis modelis (taip vaizduojamos procedūrinės žinios). FREIMAI (taip vaizduojamos deklaratyvios- aprašomosios žinios).

Paviršutiniškos žinios (Shallow knowledge)– žinios apie akivaizdžius sąryšius tarp atskirų faktų ar įvykių. Jos gali būti nagrinėjamos kaip taisyklių "JEI – TAI" rinkinys (pvz. Jei paspausi mygtuką, išgirsi skambutį, jei skauda galvą, išgerk aspirino)

Šios žinios labai ribotos ir taisyklės kaip tokios negali būti labai reikšmingos vartotojui. Jos taip pat netinka sudėtingoms situacijoms, todėl mums prireikia GILIŲ žinių.

Giluminės žinios (Deep knowledge) – abstrakcijos, analogijos, schemos vaizduojančios struktūrą ir procesų vykstančių analizuojamoje srityje kilmę. Šie duomenys paaiškina reiškinius ir gali būti naudojami objektų elgsenai prognozuoti. (pvz. Principinė skambučio ir elektros instaliacijos schema, aukštos kvalifikacijos daktarų žinios apie galvos skausmo tipus, priežastis, jų gydymo būdus)

Gilios žinios imituoja žmogaus mąstymą ir yra pagrįstos šeštojo pojūčio principu. Pavyzdžiui jei jūsų PK neveikia, jūs patikrinsit ar įjungimo mygtukas paspaustas, jei to negana – pažiūrėsit ar elektros kanelis prijungtas prie tinklo, jei ir to nepakako, patikrinsit PK jungtis ir t.t Kompiuterinė sistema negali mąstyti tokiu principu, todėl mes negalime automatizuoti gilių žinių. Bet yra įmanoma kompiuterizuoti aprašymą, kuris yra gilesnis nei paviršutiniškos žinios.

Šios žinios gali būti aprašytos naudojant vieną iš aprašymo tipų, aprašytų žemiau.

Šiuolaikinės ekspertinės sistemos pagrinde dirba su paviršutiniškomis žiniomis. Tai surišta su tuo, kad nėra universalių metodikų, leidžiančių išgauti gilumines žinias ir su jomis dirbti.

Šiais laikais žinios įgavo aprašomąją formą, t.y. žiniomis laikome sakinius, užrašytus žinių vaizdavimo kalba, suprantamus ne specialistui.

Šio tipo žinios gali būti išreikštos žodžiais arba būdu, neįmanomu procedūriniame lygyje. Čia ekspertas gali verbalizuoti paviršutines žinias pvz.:daryti staigų posūki arba užsirišti batraištį.

Žinios yra aprašomosios, jos pateikia faktus ir yra tiesiogiai minimos teiginiuose. Pvz.: Yra neabejotinas ryšys tarp AIDS ir kontracepcijos. Šita žinių kategorija priskiriama Paviršutiniškų žinių tipui.

Šis žinių tipas yra pasekminis, atliekamas automatiškai. Tai yra atsakas į stimulą ir mes žinome kaip elgtis. Pvz. Važiuodami dviračiu artėjam prie vingio ir automatiškai darom staigų posūkį.

  • Microsoft Word 204 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (1917 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Žinios duomenys vaizdavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žinios duomenys vaizdavimas. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/zinios-duomenys-vaizdavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 10 d. 08:10
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo