Žinių ir samprotavimų atvaizdavimas


Įvadas. Vienetai. Freimai ir slotai. Išreikštiniai freimai (cadre explicite). Funkciniai freimai. Kvantifikacija (quantification). Samprotavimai, naudojantys objektinį atvaizdavimą. Sutapatinimas. Funkcionaliniai atributai. Automatiniai samprotavimai, naudojantys freimus. Herarchiniai samprotavimai, naudojantys freimus. Samprotavimai su nutylėjimais. Išvados. Literatūra. Objektų klasę galima atvaizduoti vienu tipiniu objektu. Objektinį atvaizdavimą galima gauti logiškai arba tinkliškai. Atvaizduojant objektiškai iš logikos formulių, turinčių tas pačias konkretizacijas, sudaromos stambesnės struktūros vadinamos freimais. Šios sudaromos konkretizuojant samprotavimų sritį. Jeigu reikalingas priėjimas prie informacijos pagal vieną iš šių objektų, tai kreipiamasi į atitinkamą freimą ir jau bloko viduje randamos atitinkamo nagrinėjamo objekto savybės ir faktai.

Argumentų eilėje slypi predikatu vaizduojami funkciniai santykiai. Pavyzdžiui, predikatas, aprašantis objekto siuntimą, gali būti tokio formato:

Funkcija “siuntinio siuntėjas” slypi pirmame argumente, funkcija “siuntinio gavėjas” ­ antrame, o funkcija “siuntimo objektas” ­ trečiame. Pradžioje argumentų tvarką pasirenkame laisvai, bet ši tvarka negali keistis. m-mačio predikato funkcinę organizaciją galime atvaizduoti taip:

Verčiant m-matį predikatą binariniais naudojami specialūs susitarimai, išlaikantys ir nurodantys funkcinius santykius. Kiekviena funkcija tampa binarinio predikato vardu, kurio pirmas argumentas yra pradinio m-mačio predikato vardas, o antras ­ argumento reikšmė, atitinkanti tą funkciją. M-mačio predikato funkcinė organizacija ir jo argumentų reikšmės atvaizduojama binarinių predikatų konjunkcija:

Binarinius predikatus patogu vaizduoti grafiškai semantinių tinklų (reseau semantique) pagalba. Semantinius tinklus sudaro aibė konceptualinių grafų (graphe conceptuel), kurie atvaizduoja logines formules. Semantiniuose tinkluose taip pat aprašomi jų tarpusavio santykiai nagrinėjamų samprotavimų kontekste. Jie gaunami, naudojantis sujungimo taisyklėmis, iš konceptualinių grafų.

Surinkę visus trejetus su duotu objektu ir gausime šio objekto samprotavimų srities objektinį atvaizdavimą. Bendra šio atvaizdavimo forma yra tokia:

Objektas, (atributas_j, reikšmė_j), ( j = 1, ... , m).

Vadinasi, vietoj skirtingų ir nepriklausomų formulių sudarom kokią tai struktūrą su pilna informacija apie objektą.

Šie nauji objektinai pažymėjimai yra priimti naujoje programavimo kalbų šeimoje, ypatingai gerai pritaikyti žinių atvaizdavimui ­ objektiškai orientuotose kalbose.

Sakykime, kad mes norime atvaizduoti tokias frazes (kompaktinėje formoje) "Žakas rašo knygą, siunčia ją Marei, kuri ją skaito". Duomenų bazėje su šiomis frazėmis naudojamos konkretizacijos Žakas_2, Marė_4, Siuntimas_8 ir Knyga_22 nuorodoms objektinėje kalboje į metakalbos konceptų vardus, paminėtus šioje frazėje. Jeigu praplėsti duomenų bazę, tai prisidėtų nauji konceptai ir papildoma informacija apie juos.

Žinių panaudojimui naudinga surinkti visus faktus apie duotą konceptą į vieną aibę, vadinamą vienetu (angliškai unit). Mūsų elmentariame pavyzdyje vienetams Žakas_2, Marė_4 ir Knyga_22 atitinka tokios loginės formulės:

Jeigu išreikšti šias frazes binariniais predikatais, tai šiuos vienetus vadinsime freimais (cadre). Žinome, jog trejetainį predikatą

Kiekviena freimo pora (atributas, reikšmė) vadinama slotu (angliškai slot) arba (sloto_vardas, sloto_reikšmė). Angliškai freimas vadinamas ­ slot-and-filler notation. Šiuose pažymėjimuose skirtingi slotai sugrupuoti apie objektą, charakterizuotą freimu.

Pažymėjimuose slot-assertion, atitinkančiuose binarinius predikatus, slotai naudojami izoliuoti be grupavimo juos apjungiančiame freime.

Žinių atvaizdavimui loginėje formoje svarbu išvengti dviprasmybių. Todėl kiekvienam individui, sutinkamam loginėse formulėse, yra duotas vardas. Objektinės kalbos simboliai Žakas_2, Marė_4 ir Knyga_22 yra įvesti dviprasmiškų nuorodų į pakankamai apibrėžtus žmones ir knygą išvengimui. Pavyzdžiui, žmonių, turinčių vardą Žakas, yra pakankamai daug, tačiau nuoroda Žakas_2 yra visiškai konkreti.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 257 KB
  • 2011 m.
  • 14 puslapių (2580 žodžiai)
  • Žinių ir samprotavimų atvaizdavimas
    9 - 3 balsai (-ų)
Žinių ir samprotavimų atvaizdavimas. (2011 m. Rugsėjo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/ziniu-ir-samprotavimu-atvaizdavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:37
×