Žmogaus anatomijos konspektas (2 kolis)


Širdis Aorta Magistralinė. Arterija Kolateralė arterija Arteriolė Kapiliaras Venulė Vena Apatinė arba viršutinė tuščioji vena Širdis Kraujagyslės. Skilvelio ( K –. Pilvo ertmė , pilvaplėvė. Endokrininė pagumburio funkcija. Rilizing faktoriais RF. Oksitocinas ir antidiuretinis hormonas ADH. Hipofizės dalys ▪ Priekinė dalis. Oksiticino bei vazopresino. Neurohipofizės išskiriami hormonai. Antidiuretinis hormonas ADH –. Adenohipofizės išskiriami hormonai. Folikulus stimuliuojantis hormonai. Skydliaukę stimuliuojantis hormonas. Adrenaliną ir noradrenaliną.


Sausgyslė (iš skaidulinio audinio) raumuo prisitvirtina prie griaučių. Tvirtos ir mažai elastingos.

f-ja – apsaugo raumens kūną nuo sužalojimo, palaiko kūną parengties būklėje.

Jei raumeniui susitraukus vyksta judesys – dinaminis, o jei ne – statinis.

Dirba kartu ir atlieka tos pačios krypties judesį – sinergistai. Jei atvirkščiai – antagonistai.

Nuostabusis tinklas- kai kuriuose organuose (inkstai, kepenys) arterijos suskyla į kapiliarus, ir vėl susirenka į arteriją arba venos suskyla į kapiliarus ir vėl susirenka į veną. Toks reiškinys vadinamas nuostabiuoju tinklu.

Arterijose kraujo tėkmei padeda spaudimas ir sienelė, o venose – vožtuvai ir raumenys.

Didysis kraujo apytakos ratas – iš širdies į organizmą( iš kairiojo skilvelio į dešinįjį prieširdį) atiduodaO2 ir pasiima CO2 ir šlapalą. Arterinis ->veninis

Mažasis kraujo apytakos ratas – iš širdies arterijomis į plaučius( iš dešiniojo skilvelio į krairįjį prieširdį)

Arterinis – kraujas kuria mažai anglies dioksido, bet daug O2

Tai tuščiaviduris, viduje 4 ertmes turintis organas. Suapvalėjusi – viršūnė. Iš pagrindo išeina 6 stambios kraujagyslės

Susideda iš prieširdio( susitraukdami išstumia kraują į skilvelius) ir skilvelio( K – į DKR. D- į MKR.

Limfa tai skaidrus skystis, savo sudėtimi panašus į kraujo plazmą. Joje gausu forminių elementų-limfocitų, plazmocitų ir baltymų (antikunių).

Limfmazgis – limfagyslių sutekėjimo vaga. Yra rausvai pilkos spalvos, ovalios formos, 3-30 mm dydžio. Jų yra visur išskyrus smegenis, kaulus, kaulų čiulpus,pėdas, plaštakas. Po 10-20 susigrupavusių limfmazgių vadinami sritiniais limfmazgiais. Limfmazgiai sulaiko mokrobus, dulkes, anglies dalelytes-svetimkūniu apsupa jungiamasis audinys, dėl ko mazgas padidėja, pakeičia spalvą. Limfinė sistema padeda kraujo sistemai surinkdama audinių skysčių perteklių, kuri nuneša tiesiog į stambiasias venas. Be to gamina limfocitus, kurie naikina bakterijas.

Gyvo organizmo audiniuose ir ląstelėse nuolat vyksta medžiagų apykaita, kuri apibūdinama oksidacijos procesu – oksiduojantis sudėtingoms organinėms medžiagoms, atsipalaiduoja energija, susidaro CO2 ir vanduo.

* Organizme O2 atsargos yra nedidelės, todėl jų reikia gauti pastoviai iš išorės, o tuo pačiu pašalinti susikaupusį CO2. Šią funkciją ir atlieka kvėpavimo organų sistema.

- „Išorinis kvėpavimas“ – O2 iš oro patenka į kraują, kur susijungia su hemoglobinu (eritrocituose esantis fermentas), o CO2 pasišalina iš kraujo į plaučius.

Kvėpavimo organų ypatybė, atskirianti juos nuo kitų vidaus organų yra kremzliniai griaučiai, dėl ko visi kvėpavimo takai nuolat būna atviri ir nesubliūkšta bei laisvai kvėpuojama.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2400 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rikiki
  • Žmogaus anatomijos konspektas (2 kolis)
    10 - 1 balsai (-ų)
Žmogaus anatomijos konspektas (2 kolis). (2018 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-anatomijos-konspektas-2-kolis.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 24 d. 08:33
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!