Žmogaus dualizmas ir kitos prieštaros


Žmogaus dualizmas ir kitos prieštaros.


Kūrinio protagonistas sudaro sutartį su antagonistu Mefistofeliu. Pastarasis susilažino su Dievu, jog jam pavyks atitraukti Fausto sielą nuo aukštesnių siekių ir priversti tenkintis tik kūniškais malonumais. Pagrindinis dramos veikėjas turėjo galimybę patirti tai, ko nepatyrė joks žmogus. Tačiau dėl jų turėjo sunaikinti savus idealus. Tai sukėlė Fausto vidinį konfliktą – kas svarbiau, žemiški malonumai ar savi įsitikinimai.

4. Viljamas Šekspyras, „Hamletas“Šis V. Šekspyro veikalas – penkių veiksmų tragedija, kuri priklauso dramaturgo pesimistinės kūrybos laikotarpiui. Susvyruoja tikėjimas Renesanso idealais, aukštu žmogaus pašaukimu, dvasinėmis jo galimybėmis. Pasaulis atrodo netekęs moralinių pagrindų, jame iškyla neįveikiamos blogio jėgos, kurios iškraipo žmogaus gyvenimo tikslus paneigia jo buvimo prasmę, slopina valią veikti. Jis atskleidžia amžinas etines ir filosofines žmogaus egzistencijos problemas, todėl nepraranda aktualumo. Hamleto dilemą iš naujo apmąsto kiekviena epocha, kiekviena karta savaip atpažįsta save ir savo didžiąsias problemas.

Kaip ir daugelyje J.Apučio novelių („Šūvis po Marazyno ąžuolu“, „Šunelis alksnio viršūnėje“ ir kt.), taip ir analizuojamoje novelėje „Autorius ieško išeities“ vaizduojamas kaime atsiradęs žiaurumas, smurtas, panieka silpnesniam. Kūrinio ašimi tampa jo filosofiškumas – autorius dvejoja, kurią pusę pasirinkti, nes ir viena, ir kita turi bruožų, kurie jam priimti. Teksto finale keliami egzistenciniai klausimai, pavyzdžiui, kas priklauso nuo žmogaus? Ką jis gali pakeisti?

Svarstoma, kodėl elgiamasi vienaip ar kitaip. Pabaigoje daug retorinių, egzistencinių klausimų. Pavyzdžiui, kodėl į pieninką žiūrėjome kaip į brutalią, neliečiamą jėgą? Analizuojamos veikėjų reakcijos į vaizduojamus įvykius.

Dramaturgo kūrinys originaliai, autoironiškai ir intelektualiai pristato Lietuvą kaip fenomeną, lietuvių požiūrį į save ir pasaulį. Pagrindiniai veikėjai – Lietuvos istorinės ir kultūrinės asmenybės. Geopolitikas, visuomenės veikėjas, keliautojas Kazimieras Pakštas (pjesėje - Kazimieras Pokštas) ir poetė Salomėja Nėris (M. Ivaškevičiaus kūrinyje – Salė.) Abu jie sudaro kontrastingą porą: jie gyvena pagal romantinius scenarijus, vadovaujasi aukštais idealais, bet meilė vyrui (moteriai) ir meilė tėvynei pjesės veikėjams yra nesuderinami dalykai. Jau pirmame veiksme aiškiai matyti projektų skirtingumas (tačiau pabaigoje jie tarsi susikeis vietomis: Salė įsitrauks į politiką, o Pokštas gailėsis, kad anuomet ji jo nepabučiavo.)

  • Lietuvių kalba Aprašymas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1867 žodžiai)
  • Silvija
  • Žmogaus dualizmas ir kitos prieštaros
    10 - 10 balsai (-ų)
Žmogaus dualizmas ir kitos prieštaros. (2016 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-dualizmas-ir-kitos-priestaros.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 20:42
×