Žmogaus genezė


Sveikata ir fizinis aktyvumas 2015 žmogaus genezė. Prieš 5 milijonus metų. Prieš 23 milijonus metų. Prieš 5 šimtus tūkstančių metų. Fizinis pajėgumas fizinis išsivystymas fizinis aktyvumas Fizinis pajėgumas. Fizinis išsivystymas. Fizinis aktyvumas.

Mūsų rūšis biologinėje arenoje pasirodė palyginti nesenai. Krabų ir ryklių fosilijos datuojamos daugiau kaip 100 milijonų metų, o hominidai – beždžionės, kurios vaikščiojo stačiomis – prieš 5 milijonus metų. Mūsų gentis HOMO atsirado dar vėliau, prieš 23 milijonus metų, tuo metu pasirodė pirmieji dideles smegenis turintys hominidai, kurie gaminosi akmeninius įrankius (homohabilis) bei jų palikuonys homorrectus (stačias žmogus). Hominidai, turintys dar didesnes smegenis ir dar labiau panašesni į mus, atsirado maždaug prieš 5 šimtus tūkstančių metų, bet jie dar nepriklausė mūsų rūšiai.

Mūsų rūšies žmogų atrado Ričardas Lytis, Kipišo vietovėje prie Ollo upės Pietų Etiopijoje 1967 m. Homo sapiens pasirodė maždaug prieš 195 tūkstančius metų Rytų ir Šiaurės Afrikoje. Žmonių populiacija iš Šiaurės Afrikos geografiškai plito į artimuosius rytus, nes čia vyravo panašus klimatas, augalija ir gyvūnija. Maždaug prieš 70 tūkstančių metų visą žmonių populiaciją sudarė ne daugiau kaip 2000 žmonių. Maždaug apie 60 tūkstantuosius metus žmonių skaičius ėmė augti.

Žmonės ėmė sėsliai gyventi, užsiimti žemdirbyste.

Genomas – asmens genetinių „statybinių blokų visuma“. Visą genomą sudaro ilga fragmentų eilutė, kuri suskirstyta į mažesnes atkarpas – chromosomas (23 poros), chromosomą sudaro apie 23 tūkst. genų, kurie valdo mūsų kūną ir vadovauja visoms jo funkcijoms. Šiuose genuose yra užkoduoti žarnyno virškinimo fragmentai, ausų sieros rūšis, kraujo krešėjimas. Visi šie fiziniai požymiai daro žmogų tokį, koks jis yra. Vieną iš porą sudarančių chromosomų gaunama iš tėvo ir mamos, todėl kiekviena chromosoma perduoda iš ankstesnės kartos sumaišytus mamos ir tėčio chromosomų variantus. Tam tikras žmogaus chromosomų modelis suteikia evoliucinį pranašumą, todėl jis plinta populiacijoje – tai yra natūrali atranka. Daugeliui kartų pradėjo išsivystyti itin prisitaikiusiems organizmams būdingos savybės, pvz.: į kitą pusę atgrįžtas nykštys, spalvų matymas. Per pastaruosius 10 tūkst. metų (apie 350 žmonių kartų) mūsų rūšis buvo veikiama labai stipriai.

Fizinis pajėgumas – su sveikata susijusį fizinį pajėgumą galime suvokti kaip gebėjimų derinį, kurį sudaro individualūs ypatumai ir funkcinės galimybės. Fizinis pajėgumas – tai gebėjimas patenkinamai atlikti fizinį darbą. Jis susijęs su funkcinėmis galimybėmis atlikti kasdienes užduotis nepervargstant. Todėl geras fizinis aktyvumas yra gyvenimo džiaugsmo ir gerovės dalis.

  • Sveikata Konspektas
  • Microsoft Word 48 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2303 žodžiai)
  • Skaistė
  • Žmogaus genezė
    10 - 4 balsai (-ų)
Žmogaus genezė. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-geneze.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 20:36
×