Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje (2)


Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje. Donelaitis „ Metai “. Baranauskas „ Anykščių šilelis “. Vaižgantas „ Dėdės ir dėdienės “.


Vieninteliai, tikrieji žmogaus namai — gamta. Tai pastogė, užuovėja nuo mus supančių negandų, neramumų ir negerovių. Žmogus čia gali rasti dvasios ramybę, pasisemti įkvėpimo iš gamtos grožio, atrasti paguodą, atskleisti slapčiausius savo norus ir troškimus, išsakyti rūpesčius ir vargus. Nors dažno XXI a. žmogaus gyvenime gamtos vietą širdyje pakeitė miesto šurmulys, nauji architektūriniai šedevrai, technologijų naujovės, mes vis dar esame išsaugoję lietuvių literatūrinį paveldą, kuriame galime stebėti senolių pagarba gamtai, jos jėgą, svarbą ir reikšmę tikro lietuvio gyvenime. Taigi šiandien aš apžvelgsiu žmogaus ir gamtos ryšo vaizdavimą lietuvių literatūroje.

Nors šiuolaikinė skaitytojų karta yra nepaprastai atitolusi nuo senųjų, klasikinių lietuvių literatūros kūrinių aktualijų, vienas aspektas yra labai svarbus ir mūsų laikais - valstietiška pasaulėžiūra grįsti kūriniai perteikia pamatines žmogiškąsias dorybes, kurios vis dar yra svarbios ir šiandien. Puikus to pavyzdys – pirmasis lietuviškas grožinis kūrinys „Metai“, kuris gamtos vaizdų bei reiškinių pagalba padeda žmogui suprasti tikrasias vertybes. Kristijono Donelaičio poemoje yra iliustruojami ponų ir būrų gyvenimai, tarpusavio santykiai ir gamtos ciklai. Didaktiniame kūrinyje tuometinis skaitytojas mokėsi iš veikėjų portretų ar aprašytų gamtos ritualų, kurie leido suvokti gerąsias ir blogąsias savybes tų dienų žmoguje.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (826 žodžiai)
  • Mokykla
  • Silvija
  • Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje (2)
    10 - 5 balsai (-ų)
Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje (2). (2016 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-ir-gamtos-rysys-lietuviu-literaturoje-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 14:19
×