Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė


Kalbejimo temos apie gamta idejos. Daujotytė gamtos žmogaus ryšys.

Žmogaus ir gamtos ryšio vaizdavimas XX. lietuvių literatūroje. Kalbos planas Įžanga. Kuo rėmiausi , kai rašiau kalbą. Cituotas eilėraštis Šventoji duona.


Lietuvių literatūroje esama patirčių, apie kurias kalbėta labai daug ir labai seniai. Viena tokių, neabejotinai palikusi vienus giliausių pėdsakų mūsų literatūroje – žmogaus ir gamtos ryšys. Todėl šiandien man įdomu pasvarstyti, kaip gamtos ir žmogaus santykį vaizdavo XX a. lietuvių literatūra ir kokie tekstai išsaugojo stipriausią gamtiško ir žmogiško pasaulio santykį.

Neabejotinai vienas ryškiausių XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių literatūros kūrėjų, kalbėjusių apie gamtą ir žmogų – Antanas Baranauskas. Viktorija Daujotytė, tapusi 2015- ųjų metų Antano Baranausko premijos laureate, labai gražiai yra kalbėjusi apie šio rašytojo kūrybą ir jo žymųjį „Anykščių šilelį“. Teisingai skamba šie jos pasakyti žodžiai: „Anykščių šilelis juk yra ir himnas lietuvių prigimčiai, prigimtai kalbai, gamtojautai, kultūrai.“ Ir iš tiesų, gamtos ir žmogaus ryšio vaizdavimas šioje poemoje – neišsemiamas, gaivališkas ir jautrus, tarsi atskirai egzistuojantis pasaulis, kuriame lieka du svarbiausi veikėjai: žmogus ir gamta. Tačiau nepaisant šios jautrios ir labai individualios gamtiško pasaulio jutimo patirties, A. Baranauskas čia meistriškai įjungė lietuvių nacionalinio išsivadavimo idėjas, tautiškumo idealus. Todėl galima teigti, kad jo gamta – ir labai individuali, kiekvieno mūsų išgyventa vidinė patirtis, ir tuo pat metu – visuma, pereinanti į tautos istorijos kontekstą.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1216 žodžiai)
  • Mokykla
  • Neringa
  • Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė
    10 - 6 balsai (-ų)
Žmogaus ir gamtos ryšys lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė. (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-ir-gamtos-rysys-lietuviu-literaturoje-kalbejimo-poteme.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 16:27
×