Žmogaus ir gamtos santykiai lietuvių literatūroje


Žmogaus ir gamtos santykiai lietuvių literatūroje.


Žmogaus ir gamtos santykiai visada buvo neatsiejama gyvenimo dalis, juk pats žmogus ir yra kilęs iš gamtos. Net patys pirmiausi lietuviai labai vertino savo turtingą gamtą, o ypač miškus. Per skirtingas istorijos epochas žmogaus požiūris į gamtą buvo paremtas skirtingu dalykų: nuo harmoningo gyvenimo gamtoje ir pagonybės iki gamtos niekojimo dėl uždarbio. Nors šiandien ir daug kalbama apie vykstanti gamtos atkūrimą, tačiau miškų iškirtimas ir visokiausių atliekų išmitimas į gamtą nuolat vyksta. Žmogus dabar vis daugiau reikalauja iš gamtos, net nebandymas saikingai naudoti gamtinius resursus.

Norint atskleisti žmogaus ir gamtos santykius reikia būtinai paminėti ir išnagrinėti Mikalojaus Husoviano parašyta poema „Giesmė apie stumbrą“. Verta paminėti, kad tai pirmas didesnis grožinės literatūros kūrinys apie Lietuvą. Nors ir tiksli Mikalojaus Husoviano tautybė yra taip ir neišaiškinta, tačiau Husoviano susidomėjimas ir ryšis su lietuvių kultūra buvo tikru tikriausias. Savo poemoje „Giesmė apie stumbrą“ M. Husovianas sugebėjo ne tik aprašyti pačią stumbrų medžioklė, bet ir lietuvišką gamta, išaukštinti Didįjį kunigaikštį Vytautą bei praplėsti humanistines idėjas. Poemoje yra daug sąsajų su pagonybės laikais. „Nors ši tauta ir labai turtinga visokių gėrybių,/Bet ji už viską labiau vertina savo girias“ – parašė Mikalojus Husovianas. Taip pat savo poemoje Mikalojus Husovianas aprašė visas tuometines Lietuvos krašto gerybes.

Žmogaus ir gamtos santykiai yra aprašomi Kristijono Donelaičio poemoje „Metai“. Aprašytas poemoje žmogus nesiekė išnaudoti ir pasipelnyti iš gamtos, žmonės prižiūrėjo gamtą bei imdavo iš gamtos tik pragyvenimui reikalingus dalykus.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1478 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Žmogaus ir gamtos santykiai lietuvių literatūroje
    10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus ir gamtos santykiai lietuvių literatūroje. (2016 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-ir-gamtos-santykiai-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 16:19
×