Žmogaus jutimo organai


Nervinė ir humoralinė savireguliacija skaidrės. Nervinė ir humoralinė organizmo savireguliacija. Jutimo organu dalys. Akis regos organas. Jutimo organai dalys. Jutimo organas akis. Akis jutimo organas. 5 jutimo organai. Jutimo organai skaidres. Klausos jutimo organas.

Jutimo organai vaidina svarbiausią vaidmenį, organizmui palaikant ryšį su aplinka. Jie padeda žmogui orientuotis aplinkoje ir atitinkamai reaguoti į jos pokyčius. Kiekvienas jutimo organas sudarytas taip, kad reaguotų į tam tikrus dirgiklius: ausis- į garsą, oda- į prisilietimą. Jie išorinio pasaulio signalus paverčia bioelektriniais nerviniais impulsais, kurie juntamaisiais neuronais perduodami galvos smegenims. Nervinė ir humoralinė organizmo savireguliacija. Nervų sistemos ligos. Dauginimosi organai.

Tada smegenų žievė siunčia ?įsakymą? Tam tikriems raumenims, kurie padeda žmogui atitinkamai reaguoti į dirgiklį. Aplinkos dirgikliai pajuntami jutimo organuose esančiais receptoriais. Skirtingų rūšių receptoriai reaguoja į tam tikros rūšies dirgiklius. Susidarę receptoriuose nerviniai impulsai sklinda nervais ir nerviniais laidais į smegenis. Laidinę dalį sudaro juntamųjų neuronų ataugos. Smegenyse gauti impulsai analizuojami. Receptoriai, laidinė dalis ir atitinkamas smegenų žievės cetras- sudaro tam tikrą sistemą, analizuojančią aplinką ir vadinamą jutimo organu. Receptoriai yra specifiniai: regos, klausos, skonio, raumenų, ir odos jutimų(lytėjimo, slėgio, temperatūros,skausmo). Kai kurie receptoriai greit adaptuojasi (prisitaiko) prie aplinkos. Sutrikus vieno jutimo organo funkcijai (dėl ligos, susižeidus) kito jutimo organo funkcijos irgi gali kisti. Jutimo organas: receptorius? Laidinė dalis? Centras smegenų žievėje. Akis. Žmogaus regos organas l. Sudėtingas. Jį sudaro akies obuolys ir pagalbinis akies aparatas, regos nervas ir žievinis centras. Akis- svarbiausias žmogaus jutimo org-as. Akies obuolys. Akis- porinis regos org-as. Akies obuolį sudaro kapsulė ir branduolys. Kapsulė sudaryta iš skirtingo storio sluoksnių. Išorinis sluoksnis- skaidulinis dangalas. Jo iš skirt. Dalių: rainelės, krumplyno ir gyslinės. Rainelės centre yra plyšys- vyzdys. Vidinis sluoksnis- tinklainė. Tinklainėje yra regos receptoriai- lazdelės ir kolbelės. Lazdelės labiau aktyvios prieblandoje, o kolbelės ryškioje šviesoje. Tinklainės centre yra jautriausia vieta- geltonoji dėmė. Stebimo daikto vaizdas, čia atsidūręs, matomas ryškiausiai. Tinklainėje prasideda regos nervas, perduodantis nervinius impulsus į didžiųjų pusrutulių žievės regos centrą. Vieta,iš kurios nervas išeina, vad. Akląja dėme, nes joje nėra šviesai jautrių receptorių. Joje daikto vaizdo nematome. Akies obuolio branduolį sudaro skaidrios, šviesą laužiančios terpės- stiklakūnis, lęšis bei branduolio plyšelius užpildantis vandeninis akies skystis. Tarp rainelės ir yra skaidrus, bespalvis, abipus išgaubtas darinys- lęšis. Jį supa krumplynas, kurio raumenims įsitempiant arba atsipalaiduojant lęšiukas keičia savo išgaubtumą. Tarp ragenos, rainelės ir stiklakūnio yra mažytės akies kameros, pilnos skaidraus bespalvio kamerų skysčio. Ragena, akies kameros, lęšiukas ir stiklakūnis sudaro šviesą laužiantį aparatą. Pagalbinis akies aparatas. Jį sudaro akį judinantys ir apsauginiai dariniai. Akies obuolys yra kaukolės akiduobėje.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2012 m.
  • 15 puslapių (3946 žodžiai)
  • Žmogaus jutimo organai
    10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus jutimo organai. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-jutimo-organai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 14 d. 02:09
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo