Žmogaus kūno kalba bei jos ypatumai


Įvadas. Kūno kalba. Kūno kalbos samprata. Kūno kalbos falsifikavimas. Kaip atskirti kada žmogus meluoja? Kūno kalba darbo pokalbio metu. Keletas patarimų, kaip reikėtų elgtis pokalbio metu. Ko nereikėtų daryti darbo pokalbio metu? Kokia turėtų būti kūno kalba darbo pokalbio metu? Kūno kalbos privalumai. Analitinė apžvalga. Straipsnis „8 pozos, padedančios pasiekti tikslą“. Paskaita „Kūno kalba formuoja asmenybę“. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedas. Pozos, padedančios pasiekti tikslą.


Kūno kalba – tai neverbalinio bendravimo forma (bendravimas be žodžių), kai tarpusavio santykiai reiškiami judesiais ar kitais signalais. Tai judesių, manierų bei gestų visuma, kuri skirtingose situacijose perduoda tam tikrą informaciją. Albertas Mehrabian‘as nustatė, kad bendravimo metu žodžiai – perduoda tik 7 proc. visos informacijos, garsinės priemonės (tokios kaip balso tonas, intonacijas, garsas) – 38 proc., o neverbaliniai signalai – net 55 proc. Tai patvirtino ir profesorius Birdwhistel‘is nustatęs, kad verbalinė tiesioginio bendravimo dalis yra mažesnė nei 35%, o daugiau kaip 65% informacijos perteikiama būtent neverbaliniu būdu (Pease, 2003). Todėl ne veltui pastaruoju metu mokslininkų dėmesio vis labiau sulaukia nežodinis bendravimas. Tai yra tarsi universali kalba, kuria žmogus nemokėdamas kitos kalbos, gali perduoti savo jausmus ir būsenas (pvz.: alkį, šaltį, susižavėjimą, nuotaiką ir kt.). Todėl labai svarbu yra atidžiai stebėti ir stengtis suprasti kūno kalbą, kad galėtume spręsti apie žmogaus jausmus bei nuostatas, jo elgseną.

Kita vertus, kūno kalba gali priklausyti ir nuo konteksto. Pavyzdžiui, jei pamatysime žiemą žmogų sėdintį ant suoliuko susikryžiavusį rankas, tuomet suprasime, jog jam šalta. Tačiau, jei tokioje pozoje pamatysime žmogų sėdintį prie derybų stalo, tada tai reikš gynybinį ar net neigiamą požiūrį į esamą situaciją. Taigi, bendraujant su žmogumi ar jį stebint, yra labai svarbu atsižvelgti ne tik į jo kūno kalbą, bet ir į esamą situaciją (kontekstą).

Kūno kalba gali būti subtili ir aiški; sąmoningai siunčiama ir nesąmoningai gaunama; atidžiai surepetuota ir save demonstruojanti, bet taip pat fiziškai nekontroliuojama; gali prieš jūsų norą atskleisti tikruosius jausmus arba padėti perteikti norimą žinią. Veido išraiška, gestai, galvos ir žvilgsnio pasisukimai, kūno kontaktas ir orientacija, stovėjimo nuotolis, taip pat kaip ir balso tonas, rūbai, puošimasis siunčia aiškius signalus, o kai kurie iš jų yra netgi specialiai numatyti (Furnham, Petrova, 2010).

Neįmanoma sufalsifikuoti savo paties „kūno kalbos“, nes pasiekti visiško žodžių, gestų ir kūno „mikrosignalų“ atitikimo praktiškai neįmanoma. Kaip pavyzdys gali būti atviri delnai, kurie yra siejami su nuoširdumu: kai meluojantis žmogus stengiasi sufalsifikuoti savo kūno kalbą, jis šypsosi bei laiko delnus atverstus į viršų (taip imituodamas, kad sako teisybę), tačiau jį išduoda mikrogestai – pakeltas vienas antakis, susitraukusios akių lėliukės, trūkčiojantis lūpų kamputis ir panašiai. Visi šie gestai automatiškai prieštarauja atviriems delnams bei „nuoširdžiai“ šypsenai. Todėl klausytojas, nepaisant kalbančiojo pastangų, supranta, kad neverta tikėti jo žodžiais. Atrodo, jog žmogaus sąmonė yra mechanizmas, aptinkantis neverbalinio pranešimo prieštaravimus kalbos turiniui. Tačiau pasitaiko situacijų, kai kūno kalba yra sąmoningai ir gana sėkmingai sufabrikuojama siekiant tam tikro naudos. Vieni iš geriausių kūno kalbos falsifikatorių yra laikomi politikai, nes jiems būtina įtikinti balsuotojus, kad tai, ką jie kalba, yra gryniausia ir nediskutuotina tiesa. Politikai, gebantys sėkmingai manipuliuoti savo neverbaliniais signalais, dažnai vadinami „turintys charizmą“ (Pease, 2003).

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4728 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indrė
  • Žmogaus kūno kalba bei jos ypatumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Žmogaus kūno kalba bei jos ypatumai. (2018 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-kuno-kalba-bei-jos-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 13 d. 23:16
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo