Žmogaus ryšio svarba lietuvių literatūroje


Potemės 2018. Žmogaus ryšio svarba lietuvių literatūroje.

XIX amžiaus filosofas, iškėlęs vitališkojo antžmogio idėją, Frydrichas Nyčė teigė, jog modernusis žmogus jaučiasi vienas ir nesaugus pasaulyje, praradęs ryšius su aukštesne būtimi: ,,Dievas mirė! Dievas nebeprisikels! Ir mes jį nužudėme!“ . Didėjanti susinaikinimo grėsmė, kintantis pasaulis – palanki dirva skeptiškam požiūriui į kultūros, apskritai, civilizacijos ateitį. Pesimistines nuotaikas taip pat stiprina žmonių susvetimėjimas, senojo darnaus pasaulio praradimas, chaotiškumas. Tačiau ši problema buvo aktuali ne tik didiesiems mąstytojams, bet ir lietuvių literatūros atstovams tokiems kaip Juozas Aputis, kuris savo kūryboje aprašo humanistinės kultūros griūtį, bei Romualdas Granauskas, pabrėžiantis senųjų vertybių sunykimą.

XX amžiaus antros pusės modernistas, žinomas kaip Jono Biliūno literatūrinių tradicijų tęsėjas, Juozas Aputis novelėje ,,Autorius ieško išeities“ , kuri buvo išspausdinta rinkinyje ,,Sugrįžimas vakarėjančiais laukais“ (1977), vaizduojamas kaime atsiradęs žiaurumas, smurtas bei panieka silpnesniam. Kūrinio pavadinimas – ne atsitiktinis dalykas. Klausimas, ką daryti susidūrus su niekšybe, šiurkščia jėga ir prievarta yra ne retorinis klausimas, o egzistencinis situacijos suvokimas, kuris atskleidžiamas per kone svarbiausią kūrinio veikėją - studentą, bandžiusį išgelbėti ,,baltakaklį“.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (690 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Keitė
  • Žmogaus ryšio svarba lietuvių literatūroje
    10 - 9 balsai (-ų)
Žmogaus ryšio svarba lietuvių literatūroje. (2016 m. Birželio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-rysio-svarba-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 08:01
×