Žmogaus samprata Antikos filosofijoje


Filosofijos skaidrės.

Žmogaus samprata antikos filosofijoje. Pirmieji įvaizdžiai apie žmogų atsirado dar iki religijos ir filosofijos. Mitologinėje pasaulėžiūroje pasaulio vaizdas dar buvo primityvus. Mituose žmogus dar nėra atskira savarankiška esmė, bet tik kosmoso dalis. Panašus požiūris buvo graikų filosofų iki sofistų ir Sokrato. Pirmieji žmogaus filosofai buvo sofistai ir Sokratas. Sofistai pirmieji iškėlė. Sofistas Protagoras nurodė ypatingą žmogaus padėtį pasaulyje, sakydamas, kad žmogus yra visų daiktų matas. Tai reiškė, kad žmogus suteikia pasauliui ir pats sau būties prasmę. Sokratas nurodė, kad žmogų galima pažinti tik su juo bendraujant, užduodant jam klausimus. Žmogus yra būtybė, kuri ieško savęs ir nuolat tikrina savo buvimo sąlygas. Originalių minčių apie žmogų paliko stoikai. Pasak jų, tarp išminties ir kvailumo nėra jokių pakopų. Žmogaus gyvenimo tikslas yra laimė, o laimė yra gebėjimas gyventi pagal gamtos principus. Toks gyvenimas yra dorybingas. Jeigu išminčius susipainioja gyvenimiškų peripetijų chaose. Mirtis- tai grįžimas į amžiną ir idealią, tobulą pasaulio tvarką. Pagal Platoną. Pagal Aristotelį. Kaip ir Platonas. Siela yra kūno forma ir gali santykiauti su kitų būtybių formomis. Naudota literatūra.


Panašus požiūris buvo graikų filosofų iki sofistų ir Sokrato.

Sokratas nurodė, kad žmogų galima pažinti tik su juo bendraujant, užduodant jam klausimus.

Pasak jų, tarp išminties ir kvailumo nėra jokių pakopų.

Toks gyvenimas yra dorybingas. Jeigu išminčius susipainioja gyvenimiškų peripetijų chaose, jis privalo grįžti į gamtą ir pats nusižudyti.

Mirtis- tai grįžimas į amžiną ir idealią, tobulą pasaulio tvarką.

Žmogus yra kūno ir idėjos – sielos junginys. Siela – žmogaus esmė, jos geriausia dalis galvoje.

Žmogus yra socialinė būtybė. Jis pasaulį suprato kaip hierarchinę sistemą.

 • Filosofija Skaidrės
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Renata
 • 22 puslapiai (350 žodžių)
 • Kolegija
 • Filosofijos skaidrės
 • MS PowerPoint 1536 KB
 • Žmogaus samprata Antikos filosofijoje
  10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus samprata Antikos filosofijoje. (2017 m. Birželio 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/zmogaus-samprata-antikos-filosofijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 01:53