Žmogaus teisės XX-XXI a. Europoje


Įvadas. Žmogaus teisės prieš 1948m. deklaraciją. Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos sudarymas. Žmogaus teisių padėtis nuo 1948m. Teisinė. Socialinė. Išvados. Literatūros sąrašas.


„Žmogaus teisės yra tiesiog teisės, kurias mes turime, nes esame žmonės“ (Donnelly 2008: 1) teigia Denver‘io universiteto Jungtinėse Amerikos valstijose dėstytojas prof. Jack Donnelly. Tačiau ne visada ir ne su visais piliečiais buvo elgiamasi kaip su sau lygiais, kaip su žmonėmis. Nors 1789 m. priimtoje žmogaus ir piliečių teisių deklaracijoje buvo skelbiama: „ Žmonės gimsta laisvi ir lygiateisiai ir tokiais išlieka. Visuomeniniai skirtumai gali būti grindžiami tik bendra nauda.“ , tačiau tolimesni įvykiai rodo, kad į deklaracijoje esančius punktus nebuvo atsižvelgta. Antrasis pasaulinis karas atskleidė kaikurių šalių požiūrį į kitos rasės ar tautos atstovus, pamindami bet kokias moralės, orumo ir tolerantiškumo ribas. Ir tai buvo didžiausia to meto problema, kurią buvo galima pavadinti net globaline. Tačiau Visuotinė teisių deklaracija tapo nauju atspirties tašku, siekiant įgalinti taiką ir lygias žmogaus teises pasaulyje. Todėl šiame darbe „Žmogaus teisės XIX - XX a. Europoje“ bus aptariamos žmogaus teisių padėtis iki 1948 m. ir po jų, kai dienos šviesą išvydo Visuotinė žmogaus teisių deklaracija.

1. Išsiaiškinti veiksnius, lėmusius žmogaus teisių raidą prieš ir po Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos, juos pagrįsti.

2. Išanalizuoti kaip pasikeitė požiūris į žmogaus teises po 1948m. ir kokią tai įtaką turėjo visuomenei.

3. Palyginti žmogaus teises prieš ir po Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos.

Bene daugiausiai įtakos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos atsiradimui turėjo rasinė diskriminacija ir kankinimai. To meto hitlerinė Vokietija pradėjo skleisti antisemitizmo ideologiją. To pasekoje prasidėjo žydų tautos persekiojimas ir naikinimas. Šis laikotarpis sunkus buvo ne tik persekiojamai tautai, bet ir visam pasauliui, kadangi ,paviešinus šiuos šiurpius įvykius, buvo sunku suvokti, jog tautybė gali nulemti tavo gyvenimą ir pasukti jį tragiška linkme – mirtis ar atskirimas nuo visuomenės, ištrėmimas. Antrojo pasaulinio kara metais prasidėjęs žydų genocidas – holokaustas pasiglemžė milijonais gyvybių, sukrėsdamas visų šalių piliečius. Nors ne žydų rasės žmonės turėjo visas teises dirbti, gauti sveikatos apsaugą, plėtoti švietimą, kultūrinį gyvenimą, tačiau visai kitokia situacija vyravo Vokietijos engiamos tautos kasdienybėje.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 125 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2032 žodžiai)
  • Rasa
  • Žmogaus teisės XX-XXI a. Europoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Žmogaus teisės XX-XXI a. Europoje. (2016 m. Vasario 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-teises-xx-xxi-a-europoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 10:20
×