Žmogaus veiklos poveikis dirvožemiui


Žmogaus veiklos poveikis dirvožemiui. Kas yra dirvožemis? Dirvožemio reikšmė žmogui. Dirvožemio sandara. Dirvožemio erozija. Gamtinė dirvos erozija. Naikinamoji dirvožemio erozija. Vėjo erozija. Vandens erozija. Pagrindiniai dirvožemio taršos šaltiniai. Taršos žala. Kaip mažinti dirvožemio taršą? Ekologiški produktai.


Kas yra dirvožemis? Dirvožemio reikšmė žmogui Dirvožemio sandara Dirvožemio erozija Gamtinė dirvožemio erozija Naikinamoji dirvožemio erozija Vėjo erozija Vandens erozija Dirvožemio taršos šaltiniai Taršos žala

Dirvožemis – tai viršutinis purus, derliningas žemės sluoksnis, kuriame auga ir brandina derlių augalai. Tai yra daugelio organizmų namai. Tai labai svarbus gamtos objektas, vaidinantis didelį vaidmenį žmonių gyvenime.

Dirvožemyje dera kultūrinių augalų derlius, veša miškai su visomis jų gėrybėmis. Dirvožemyje yra įvairių mikroelementų, kurie reikalingi žmogaus mitybai. Dirvožemyje gyvena nemažai ligas sukeliančių mikroorganizmų (dizenteriją, stabligę, cholerą, grybelines). Taip taip čia yra žmogaus ligų platintojų: vabzdžių, erkių, graužikų.

Dirvožemio erozija – viršutinio derlingo dirvožemio sluoksnio irimas dėl kritulių, vėjo ar žmogaus veiklos. Ji gali būti natūrali ir sukelta žmogaus ūkinės veiklos.

Ji vyksta dėl žmogaus veiklos ir yra šimtus, net tūkstančius kartų greitesnė už natūraliąją. Kasmet planetoje nuskurdinama ir sunaikinama apie 6-7 mln. ha dirvožemio. Eroziją dažniausiai sukelia vėjas, vanduo, ji atsiranda, jei dirvos nerinkamai dirbamos, kertami arba išdeginami miškai ir krūmai, sunaikinamos arba išariamos pievos.

Žemės ūkyje naudojami pesticidai taip pat ilgai – kartais 10 ir daugiau metų - išlieka dirvožemyje.

Teršalai kenkia dirvožemio organizmams (ypač skaidytojams). Su maisto medž.

Pramonėje: statomi valymo įrenginiai, labai pavojingos medžiagos keičiamos mažiau pavojingomis ir pan.

  • MS PowerPoint 678 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (686 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gabija
  • Žmogaus veiklos poveikis dirvožemiui
    10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus veiklos poveikis dirvožemiui. (2018 m. Vasario 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-veiklos-poveikis-dirvozemiui.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 18 d. 16:50
×