Žmogaus virškinimo sistemos sandara


Žmogaus virškinimo sistemos sandara. Maistas – c. n. s. dirgiklis. Virškinimas – tai fizinis ir cheminis maisto apdorojimas. Mechaninis maisto apdorojimas burnoje. Dantų sandara. Virškinimas burnoje. Ryklė ir stemplė. Peristaltiniai judesiai. Skrandis. Kepenys. Kasa. Plonoji žarna. Žarnų gaureliai. Storoji žarna.


Virškinimo procesas prasideda jau burnos ertmėje – čia kramtant, kietas maistas mechaniškai susmulkinamas ir sumaišomas su seilėmis. Maistas įgyja košelės pavidalą ir todėl gali lengviau slinkti virškinimo traktu, be to, seilėse yra fermento ptialino (amilazės), kuris skaido krakmolą iki disacharidų, taigi angliavandenių skaidymas prasideda jau burnos ertmėje. Seilės gaminasi gausiose mažose burnos gleivinės liaukose, taip pat porinėse didžiosiose seilių liaukose.

Skrandis – į maišelį panašus viršk. trakto praplatėjimas. Talpa 1,5-3 litrai. Jo gleivinėje yra apie 14000 liaukų, išskiriančių skrandžio sultis. Per parą žmogaus skrandis išskiria nuo 1,5 iki 2 litrų sulčių, kuriose apie daug druskos rūgšties, fermentų ir šiek tiek gleivių. Fermentas pepsinas skaido baltymus, lipazė -pieno riebalus. Druskos r. sukelia skrandžio sulčių rūgščiąją reakciją, suaktyvina fermentus, kurie skaido B-mus.

Kepenys nukenksmina į kraują patenkančias smulkiamolekulines nuodingas medžiagas, reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje bei nuolat gamina tulžį, kuri kaupiasi tulžies pūslėje ir įteka į 12-pirštę žarną, kai joje virškinamas maistas. Tulžis aktyvina kasos ir žarnyno sulčių fermentus, neutralizuoja rūgštį, skaido riebalus į smulkiausius lašelius, padidina riebalinių rūgščių tirpumą, skatina žarnų peristaltiką ir sulaiko puvimo procesus žarnyne.

Kasa išskiria į 12-pirštę žarną virškinimo sultis, kuriose yra fermentų, skaidančių visas maisto medžiagas.

  • MS PowerPoint 2556 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (828 žodžiai)
  • Karolina
  • Žmogaus virškinimo sistemos sandara
    10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus virškinimo sistemos sandara. (2016 m. Balandžio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-virskinimo-sistemos-sandara.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 00:23
×