Žmogaus žarnyno mikrofloros įtaka sveikatai


Žmogaus žarnyno mikrofloros įtaka sveikatai.


100 trilijonų. Tai apytikslis skaičius mažyčių, tik pro mikroskopą matomų draugų, kuriuos kiekvienas nešiojamės savo žarnyne. Ir tai yra 10 kartų daugiau negu žmogaus somatinių ir lytinių ląstelių kartu sudėjus. Taip, tai gerosios žarnyno bakterijos. Visame virškinimo trakte galima aptikti tūkstančius jų rūšių, iš kurių 5 svarbiausios ir kol kas geriausiai ištyrinėtos yra: Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria, Proteobacteria ir Fusobacteria. Visos jos, kaip jau seniai išsiaiškinta, yra simbiontai – naudojasi žmogaus žarnynu, kaip gyvenamąja vieta, maisto šaltiniu ir apsauga, bet taip pat nepamiršta už šį gerbūvį ir susimokėti - geba stiprinti žarnyno gleivinės barjerą, skatina imuninės sistemos atsaką į uždegimą ir veikia patogenus, gamindamos antimikrobines medžiagas arba konkurencingai besijungiančios su žarnyno gleivinėje esančiais receptoriais, taip neleisdamos prisijungti patogeninėms bakterijoms. Taip pat gamina kai kuriuos vitaminus, dalyvauja tulžies rūgščių metabolizme, gamina epitelio ląstelėms reikalingą trumpos grandinės riebalų rūgštį - bituratą. Tad šis simbiotinis ryšys tarp žarnyno mikrofloros ir žmogaus organizmo ,ilgai evoliucijos eigoje besivystęs procesas, svarbus dėl vykstančių metabolinių procesų ir kitų reikšmingų veiksnių tiek bakterijoms, tiek žmogaus organizmui.

Bet koks žarnyno mikrofloros disbalansas lemia sveikatos sutrikimus. Kaip žinia, stresas, antibiotikų vartojimas, pakitę mitybos įpročiai, radiacija gali keisti žarnyno mikrofloros sudėtį - taip susergama disbakterioze.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (891 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jore
  • Žmogaus žarnyno mikrofloros įtaka sveikatai
    10 - 2 balsai (-ų)
Žmogaus žarnyno mikrofloros įtaka sveikatai. (2017 m. Gruodžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-zarnyno-mikrofloros-itaka-sveikatai.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 27 d. 10:08
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!