Žmogiškasis kapitalas formavimas ir vertinimas ekonomikoje


Įvadas. Žmogiškojo kapitalo samprata. Žmogiškojo kapitalo esmė. Žmogiškojo kapitalo teorija. Žmogiškojo kapitalo plėtojimas. Investicijos į žmogiškąjį kapitalą. Investicijų į žmogiškąjį kapitalą efektyvumas. Mokymosi ir kvalifikacijos kėlimo poreikis. Žmogaus vaidmuo informacinėje visuomenėje. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.

Darbo tikslas - išnagrinėti žmogiškąjį kapitalą ekonomikoje. 

Darbo objektas –žmogiškasis kapitalas.

Darbo uždaviniai :

Apibrėžti pagrindinius žmogiškojo kapitalo principus.

Išanalizuoti, kaip svarbu jį plėtoti, ir į jį investuoti.

Nustatyti šio kapitalo reikšmę ekonomikai.

Švietimo ekonominis efektyvumas nustatomas tiesioginių piniginių pajamų ir išlaidų santykiu, ekonominis efektyvumas šiek tiek primena investicijų pelningumo norma – individas investuoja į savo žinias, kitokį žmogiškąjį kapitalą, o po to gauna pajamas. Taigi efektyvumo nustatymo procesas susideda iš tokių dalių :

Tiesiogines išlaidas sudaro mokesčiai už mokslą, knygas, transportą, savaime suprantama mokama už gyvenamą plotą, aprangą, maistą ir t.t.

Jei mokslas nemokamas, individo išlaidos mažėja ir investicijų efektyvumas didėja, tačiau tuomet papildomas išlaidas patiria valstybė, finansuojantį aukštąjį išsilavinimą.

Be to, prie netiesioginių išlaidų reiktų priskirti ir moralinius nepatogumus, kuriuos labiausiai patiria vyresnio amžiaus žmonės, tačiau juos įvertinti yra gana sudėtinga. Vertinant valstybės netiesioginius švietimo kaštus, reiktų pasakyti, kad juos sudaro negauti mokesčiai iš tų žmonių, kurie vietoj darbo renkasi mokymąsi.

Pasak T. Shultz pagrindinė skurstančiųjų šalių problema yra menkos investicijos į žmones. Investicijos gyventojų kokybei gerinti gali labai padidinti žmonių gerovę ir ekonomikos perspektyvas. Daugiausia įtakos valstybės gyventojų kokybei turi investicijos į sveikatą, mokymąsi, vaikų priežiūrą, informaciją ir įgūdžius.

Žmogiškasis kapitalas yra suprantamas kaip žmogaus žinios, informacija, sugebėjimai. Nuo fizinio kapitalo jis skiriasi labiausiai tuo, kad yra neapčiuopiamas ir sunkiai išmatuojamas. Žmogiškasis kapitalas labiausiai priklauso nuo švietimo ir sveikatos apsaugos. Šį kapitalą turintys, ateityje įgyja geresnes sąlygas gauti didesnį atlyginimą, išvengti nedarbo, dirbti prestižinį mėgstamą darbą.

  • Microsoft Word 49 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (1377 žodžiai)
  • Kolegija
  • Brigita
  • Žmogiškasis kapitalas formavimas ir vertinimas ekonomikoje
    10 - 9 balsai (-ų)
Žmogiškasis kapitalas formavimas ir vertinimas ekonomikoje. (2015 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogiskasis-kapitalas-formavimas-ir-vertinimas-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 18:54
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo