Žmogiškasis kapitalas ir darbo rinka


Įvadas. Žmogiškojo kapitalo koncepcija. Žmogiškojo kapitalo teorijos ištakos. Žmogaus vaidmuo informacinėje visuomenėje. Žmogiškojo kapitalo vertinimas. Darbo rinka. Darbo rinkos samprata. Darbo išteklių struktūra. Darbo rinkos profesinės revoliucijos. Lietuvos darbo rinka 1990 – 1997 metais.


Darbo tikslas : ištirti koks ryšys vyrauja tarp žmogiškojo kapitalo ir darbo rinkos.

Anot Šv. Tomo Akviniečio (1274), gyvenusio viduramžiuose, pagrindinė priežastis, lėmusi žmonių skirstymą į įvairias profesijas buvo Dievai, suskirstę žmonęs į luomus.

Wm – individo laukiamas metinis uždarbis iš žmogiškojo kapitalo naudojimo;

Bendroji rinkos sąvoka – tai ekonominių santykių sistema tarp paslaugų ir prekių pardavėjų ir pirkėjų. Sistemai veikiant, ryšio forma, tarp besikeičiančių šalių, įvyksta keičiamo objekto savininko pasikeitimas. Rinka gali būti suprantama kai ekonominė erdvė, kur prekės keičiamos į pinigus ir atvirkščiai. Teorinis mokymas apie darbo rinka buvo suformuluotas mokslininko – ekonomisto Adamso Smith‘o, kuris suformulavo tezę apie laisvąją konkurenciją kaip optimalią sąlyga materialiniam, finansiniam ir žmogiškiesiem ištekliam panaudoti. Darbo rinka – įdarbinimo sfera, kurioje sąveikauja darbo jėgos pirkėjai ir pardavėjai; tai mechanizmas, kuris užtikrina kainos ir darbo jėgos suderinamumą tarp darbdavio ir samdomo darbuotojo. Kone svarbiausias darbo rinkos elementas – pasiūlos paklauso dėsnis, kuris numato „normalios“ rinkos funkcionavimo sąlygas.

Darbo rinkos svarbiausia grandis yra žmonių darbo ištekliai. Kaip jau išsiaiškinome anksčiau – žmogiškieji ištekliai, tai šalies gyventojai, kurie įdarbinę savo žinias bei sugebėjimus kuria pridėtinę vertę. Žmogiškieji ištekliai yra skirstomi į darbo išteklius ir darbo išteklių rezervą. Darbo ištekliai yra visi valstybės darbingi gyventojai, taip pat dirbantys jaunesnio ir vyresnio amžiaus gyventojai. Darbo išteklių rezervas tai tie žmonių ištekliai, kurie priskiriami jaunuomenės grupei : vaikai iki 14m., studentai, mokiniai. Makroekonominiu požiūriu šalies ūkio sektorių geriausiai apibūdina jame dirbantys žmonių ištekliai. Taigi suprantama, kad žmogiškieji ištekliai yra glaudžiai susiję su darbo rinka.

Darbo rinkos infrastruktūra: profesinio orientavimo tarnybos, užimtumo fondai, reklaminės firmos ir kt.;

Yra priimta bendrą užimtųjų skaičių skirstyti į užimtuosius formaliame (valstybiniame ir privačiame) ir neformaliame ekonomikos sektoriuose. Neoficialus užimtumas tai darbuotojų samdymas nesudarant darbo sutarties. Taip daroma siekiant nemokėti mokesčių valstybei. Išskiriamos dvi formos : Visiškas neoficialus užimtumas – kai darbdavys savo verslo neužregistravęs ir jokie mokesčiai nėra mokami. Dalinis užimtumas – kuomet veikla įregistruota ir nuslepiama dalis gaunamų pajamų taip sumažinant pajamų ir privalomojo sveikatos draudimo mokesčių įmokas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 225 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2171 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vykintas
  • Žmogiškasis kapitalas ir darbo rinka
    10 - 1 balsai (-ų)
Žmogiškasis kapitalas ir darbo rinka. (2016 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogiskasis-kapitalas-ir-darbo-rinka.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 17:11
×