Žmogus ir Dievas neoromantinėje lietuvių literatūroje


Žmogus ir Dievas neoromantinėje lietuvių literatūroje.


Turbūt kiekvienas žmogus susimąsto apie savo gyvenimo prasmę, bando ieškoti atsakymo į esmingiausius būties klausimus. Ir kiekvienas privalo atsakyti į klausimą dėl Dievo buvimo. Žmogaus ir Dievo santykio tema dažna lietuvių literatūroje. Ji įvairiai plėtojama. Neoromantinė lietuvių literatūra gana vieningai prabyla apie skaidrų ir šiltą žmogaus ryšį su Dievu. Neoromantikai neabejoja Dievo buvimu. Vienam tikėjimas - karšta ir nuoširdi malda, kitam visiškas atsidavimas ir pasiaukojimas žmonėms, dar kitam harmonijos su Absoliutu jutimas. Neoromantikas jaučia savyje dieviškumo kibirkštį, mato Dievo atspindį Jo sukurtame labai tikslingame ir harmoningame pasaulyje. Be Dievo tokiam žmogui pasaulis atrodytų absurdiškas ir beprasmiškas...

Didieji lietuvių neoromantikai: V. Krėvė, Vaižgantas, Šatrijos Ragana ypač mėgo narplioti sudėtingą žmogaus ir Dievo santykio temą. Beveik visuose jų kūriniuose iškyla įvairiausi to santykio aspektai, įdomios filosofinės įžvalgos.

Žmogaus ir Dievo santykiai aiškinami ir Vaižganto kūryboje. Čia Dievas - žmogaus „deimančiuko“ pagrindinė priežastis ir sąlyga, įrodanti savo buvimą. „Dėdžių ir dėdienių“ pagrindiniai veikėjai tikri Dievo vaikai. Jie irgi mato Dievo ženklus gamtoje, kur jiems taip gera, kur taip lengva, kur skleidžiasi patys gražiausi žmogaus gyvenimo žiedai - meilė ir kūryba. Mylėti ir kurti - patys didieji Dievo ženklai.

Taigi neoromantinės laikysenos žmogui neįsivaizduojama būtis be kontakto su Dievu. Jam Dievas - ir stiprybė, ir atrama, ir grožio, gėrio, tiesos siekimo pagrindinis stimulas, ir savęs įprasminimas.

  • Lietuvių kalba Esė
  • Microsoft Word 203 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (914 žodžiai)
  • Karolina
  • Žmogus ir Dievas neoromantinėje lietuvių literatūroje
    10 - 9 balsai (-ų)
Žmogus ir Dievas neoromantinėje lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogus-ir-dievas-neoromantineje-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 16:56
×