Žmogus ir gamta lietuvių literatūroje - potemė


Žmogus ir gamta lietuvių literatūroje. K. Donelaitis, A. Baranauskas, Maironis, Vincas Mykolaitis-Putinas. Kalbėjimo planas. Literatūra ir šaltiniai.


Žmogaus ir gamtos santykių darna atskleidžiama ne tik gyvenant pagal gamtos ritmą, bet yra susijusi ir su žmogaus dvasine savijauta. Lietuvių literatūroje gimtinės kraštovaizdis dažnai yra sietinas su žmogaus jautrumu bei kūrybiškumu. Romantiko A.Baranausko poemoje ,,Anykščių šilelis“ iš žmogaus santykio su gamta gimsta jautrumas peizažo grožiui, atsiveria kūrybinės galios. Poemos kalbantysis apgailestauja dėl sunykusio šilo ir mintyse prikelia praeities mišką, kuris tapatinamas su rojumi: ,,Miškan, būdavo, eini, tai net akį veria/ teip linksmina dūšią, užu širdies tveria“. Harmoningas žmogaus ir miško ryšys atskleidžiamas 2-ojoje poemos dalyje, kur pasakojama miško istorija: ,,Ė lietuviai su medžiais vis zgadoj gyvenę,/Jaunystėj pasižinę ir draugėj pasenę“, ,,miškas lietuvį, kaip tiktai galėjęs,/ Teip visados raminęs, visados mylėjęs“, žmogus irgi mišką mylėjęs - ,,Mat lietuvių dūšios, /Senais miškais penėtos, viduj miško trąšios;/Plikuos plotuos, be miško, lyg tartum apkursta, /Tartum džiūsta nuo saulės ir palengvėl skursta“. Taip parodomas lietuvio jautrumas, jausmingumas, kurio priežastis yra miško grožis, nes ,,miške lietuvis, ko verkia, nežino“. Medžių apsupty žmogus nurimsta, jam ,,širdis nebeskaudžia“ ir ramumas ,,dūšion“ įslenka. Taip gamtos įkvėptas žmogus jaučia poreikį kurti: ,,Iš to, matai, ašaros ir atsidusimas,/Iš to šventos pajautos, iš to giesmės imas“. Taigi, agrarinės pasaulėjautos žmonės natūraliai jaučiasi esą gamtos dalis, o gamtos grožis sužadina jausmus ir įkvepia kurti.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1151 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Mantas
  • Žmogus ir gamta lietuvių literatūroje - potemė
    10 - 1 balsai (-ų)
Žmogus ir gamta lietuvių literatūroje - potemė . (2018 m. Balandžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmogus-ir-gamta-lietuviu-literaturoje-poteme.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 22 d. 20:49
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema