Žmonių po klubo sąnario endoprotezavimo operacijų reabilitacija ir fizioterapijos procedūrų taikymas


Pratimai po klubo sanario endoprotezavimo. Pratimai po klubo endoprotezavimo.

Įvadas. Klubo sąnario kineziologija. Klubo sąnario anatomija. Klubo judesiuose dalyvaujantys raumenys. Struktūros tvirtinančios klubo sąnarį. Koksartrozė. Klubo sąnario endoprotezavimo tipai. Reabilitacija ir fizioterapija. Bendros taisyklės po endoprotezavimo operacijos. Reabilitacijos periodas. Pratimų programa. Lipimas laiptais. Vaikščiojimas. Kineziterapija vandenyje. Elektros stimuliacija. Ergoterapija. Krioterapija. Išvados.

Sąnarių ir judėjimo aparato ligos tampa vis aktualesne medicinine ir socialine problema, kuri daugiausia paliečia pagyvenusius žmones. Maždaug pusė žmonių sulaukusių 70-80 metų, serga klubo, kelio ir kitų sąnarių ligomis, dažniausiai – artroze. (Jakubauskienė ir kt., 2011m.).

Pasak L. Aučinienės stambiųjų sąnarių endoprotezavimas yra viena iš sėkmingiausių operacijų ortopedijoje, kuri sumažina pažeisto sąnario skausmus, atstato jo funkciją. Klubo sąnario endoprotezavimas yra viena sėkmingiausių ir ekonominiu požiūriu efektyviausių operacijų lyginant su kitomis chirurginėmis intervencijomis. Pacientams, kuriems pažeistas klubo sąnarys, tampa sunku atlikti kasdienę veiklą, pablogėja jų gyvenimo kokybė.

Darbo tikslas – nustatyti kokia reabilitacijos programa yra taikoma asmenims po klubo sąnario endoprotezavimo operacijos.

Išorinėje rotacijoje dalyvauja klubinis juosmens, didysis sėdmens, vidurinis sėdmens (užpakalinė dalis), kriaušinis, vidinis ir išorinis užtvarinis, viršutinis ir apatinis dvyninis, kvadratinis šlaunies ir siuvėjo raumenys.

Vidinėje rotacijoje dalyvauja vidurinis sėdmens (priekinė dalis), mažasis sėdmens ir tempiamasis plačiosios fascijos raumenys.

Klubo sąnario stabilumas ir tvirtumas priklauso nuo jį tvirtinančių raiščių.

Koksartrozė prasideda kremzlėje, neturinčioje kraujagyslių ir nervų, todėl kurį laiką gali nebūti jokių klinikinių simptomų. Jie atsiranda vėliau. Tai būdinga lėtai besivystančiai ”amžiaus” artozei, kuriai būdingas sąnario pakenkimas ir susidėvėjimas (Dieppe et al., 2005). Degeneracinis procesas paliečia šlaunikaulio ir gūžduobės kramzlinį audinį, bei toliau nuo sąnarinių paviršių esančias kaulų dalis. Sąnarinė kremzlė atrofuojasi, suminkštėja, o kai kada ir visiškai išnyksta.

Cementinio fiksacijos būdo metu implantas tvirtinamas prie kaulo, naudojant kaulinį cementą. Kaulinis cementas greitai sukietėja. Tai sumažina skausmą, suteikia stabilią fiksaciją ir greitą reabilitaciją. Vyresnio amžiaus pacientams retėja kaulai, tai apriboja įaugamo į mechaninį implantą kaulinės masės kiekį, todėl jiems rekomenduojamas cementinis fiksacijos būdas. Cementinis kaulas sumažina skausmą bei suteikia stabilią fiksacija. Tačiau kaulinio cemento fragmentai gali sukelti sunkių komplikacijų. Kuo daugiau cemento atsiskiria nuo implanto paviršiaus , tuo didėja išklibimo galimybė. Pacientams su cementiniais protezais svorį pilnai galima pernešti jau pirmąsias savaites.

Mechaninis implanto tvirtinimo būdas atsirado norint panaikinti cementinio kaulo atskilimo sukeltas problemas. Tačiau yra tikimybė, kad šie dideli implantai gali sukelti šlaunikaulio stresą ir lūžį. Padidėjęs kaulo kamieno diametras gali sukelti implanto nelankstumą. Becementinio endoprotezo tvirtinimo būdui yra didesnė rerevizijos rizika. Šiam implantui būtina ypatybė – didelis kaulinės masės netekimas gūžduobėje. Taip pat gali būti su tuo susijęs sutrumpėjęs revizinio implanto išgyvenimas. Chirurgai vis plačiau rekomenduoja jauniems pacientams implatuoti mechaninio tvirtinimo implantus. Pacientams su mechaniniais implantais pirmąsias 8 savaites rekomenduojama tik dalinė operuotos kojos apkrova.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 2400 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2422 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kotryna
  • Žmonių po klubo sąnario endoprotezavimo operacijų reabilitacija ir fizioterapijos procedūrų taikymas
    10 - 7 balsai (-ų)
Žmonių po klubo sąnario endoprotezavimo operacijų reabilitacija ir fizioterapijos procedūrų taikymas. (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmoniu-po-klubo-sanario-endoprotezavimo-operaciju-reabilitacija-ir-fizioterapijos-proceduru-taikymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 05:04
×