Žmonių požiūris į šeimą ir santuoką


Šeimos samprata. Funkcijos. Šeimos struktūra. Santuoka. Santuokos tipai. Santuokos cenzai. Stereotipai.

Šeima – giminystės ryšiais susieta mažiausia visuomenės grupė, kurią sudaro tėvai ir vaikai, o plačiąja prasme – ir seneliai, anūkai, kiti kartu gyvenantys giminaičiai. Psichologiniu požiūriu šeima yra pagrindinė socialinė institucija, kurioje auga, bręsta ir ugdosi asmenybė. Sociologai skiria du šeimos tipus: 1.) Šeimos branduolys - ją sudaro tik kartu gyvenantys vyras, žmona ir vaikai - jokie kiti giminystės ryšiais susiję asmenys negyvena nei tuose pačiuose namuose, nei šalia esančiuose; 2.) Išplėstinė šeima - ją sudaro kelios kartos, kurios kartu gyvena tuose pačiuose namuose ir gali turėti kaimynystėje gyvenančių giminystės ryšiais susijusių asmenų. Šeima yra svarbi kiekvienam asmeniui, nes suteikia daug vertybių, išleidžia į gyvenimą ir tik į šeimą galima kreiptis pagalbos, nes visada šeima padės.

Šeima – tai mažiausia visuomenės grupė, kurią sudaro vyras ir moteris, kurių nesieja bendri kraujo ryšiai, bet jungia bendri jų vaikai.

Santuoka – tai dviejų suaugusių žmonių (vyro ir moters) sąjunga, kuri yra savanoriška, juridiškai patvirtinta ir socialiai pripažinta.

Teisinė (juridinė) funkcija – tai funkcija siejanti teisinius reikalus. Tai nuosavybės perdavimas iš kartos į kartą (paveldėjimas). Šeimoje vyksta nuosavybės mainai - tėvams mirus, turtas ar nuosavybė perduodama vaikų „rankoms“. Mirus žmogui, jo turtą paveldi artimiausi asmenys - vaikai. Taip pat skyrybos, kai moteris ir vyras nebenori gyventi bendro gyvenimo kartu. Santuokos įforminimas, kai vyras ir moteris nori gyventi bendrą gyvenimą kartu ir taip pat tėvystės ar motinystės testas, kai suabejojama ar vaikas yra tavo, įvaikinimas, kai negali turėti savo vaikų arba dėl kitų priežasčių.

Dorovinė funkcija – tai funkcija, kuriose puoselėjamos ir saugomos šeimos dorybės, tai šventės kartu, perduodamos šeimos tradicijos iš kartos į kartą, meilės ir pareigos santykiai tarp šeimos, vaikų dorovinis auklėjimas, paauglių lytinis švietimas.

Psichologinė funkcija - Šeima suteikia vaikui pirmąją socialinių sąveikų patirtį. Šios sąveikos patirtys yra asmeninės, ugdančios ir ilgalaikės, suteikiančios vaikui emocinio saugumo jausmą. Jausmai būną įvairiapusiški, gali būti blogi arba geri. Kai šeimoje vyksta įvairūs emociniai poelgiai, kaip: pykčiai, barniai, netgi smurtas arba gražūs poelgiai: mandagumas, pagalba, paguoda, išklausymas, meilė.

Gyvenimo būdo pokyčiai industrinėse šalyse sąlygojo ryškius šeimos struktūros pokyčius. Kintant šeimos sampratai, šeimos, kaip santuoka pagrįstos vyro ir moters sąjungos koncepcijai, kuriamos naujos alternatyvos. Vis daugiau vaikų gimdo nesusituokusios moterys, dažnos ir nesantuokinės bendro gyvenimo formos. Vaikų augimas šeimoje su pamotė arba patėviu yra gana dažna realybė, nes dažnai po skyrybų vieniši tėvai, kuria naujas šeimas. Kiekvienas žmogus gimsta orientacinėje šeimoje. Susituokdamas jis arba ji sukuria savo prokreacinę šeimą, taip tapdamas šių dviejų šeimų jungiamąja dalimi.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 165 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2552 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintarė
  • Žmonių požiūris į šeimą ir santuoką
    10 - 5 balsai (-ų)
Žmonių požiūris į šeimą ir santuoką. (2015 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmoniu-poziuris-i-seima-ir-santuoka.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 10:20
×