Žmonių susvetimėjimas Franco Kafkos novelėse


Žmonių susvetimėjimas Franco Kafkos novelėse.


Francas Kafka, įžymus austrų prozininkas (1883-1934), rašęs vokiečių kalba, gimė ir augo žydų šeimoje, gyvenusioje Austrijos – Vengrijos imperijos sostinėje Prahoje. Tai vienas savičiausių ir įtakingiausių XX a. Vakarų Europos rašytojų, kuris išsiskyrė savitu rašymo stiliumi. Viena svarbiausių temų, F. Kafkos plėtojamų savo novelėse, yra XX a. pr. gyvenančių žmonių susvetimėjimas. Gyvenime neretai būna, kad žmonės įtemptai dirba, galvoja tik apie darbą ir nebeturi laiko šalia esantiems artimiems žmonėms. Jie nutolsta vieni nuo kitų ir susikoncentruoja tik į savo veiklą, kuri kartais, deja, nėra labai prasminga. Rašytojas Francas Kafka savo kūriniuose piešia būtent tokios XX a. pirmųjų dešimtmečių visuomenės gyvenimo vaizdus. Novelėse „Metamorfozė“, „Kaimo gydytojas“, „Miesto herbas“, „Bėgantis pro šalį“, „Nuosprendis“ ir kitose galima pastebėti daug susvetimėjusios visuomenės požymių. Man svarbu rasti atsakymą į klausimą, kodėl žmonės nutolsta vieni nuo kitų, kodėl atsiranda bendravimo spraga tarp šeimos narių, kodėl pavydas gali pražudyti artimus žmones ar net visą tautą.

Šio rašytojo novelėje „Metamorfozė“ išryškėja, kaip tradicines šeimos moralines vertybes gali užgožti egoizmas. Jos veikėjas Gregoras Zamza rūpindavosi savo tėvais ir seserimi. Jiems nereikėdavo dirbti, nes pinigų uždirbdavo sūnus. Gregoras buvo įsitikinęs, kad privalo pasirūpinti savo tėvais, kad tik jis gali juos suprasti. Deja, pats liko artimųjų nesuprastas ir atstumtas, skaudžiai suvokęs, kad yra svetimas savoje šeimoje.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1362 žodžiai)
  • Jurgis
  • Žmonių susvetimėjimas Franco Kafkos novelėse
    10 - 8 balsai (-ų)
Žmonių susvetimėjimas Franco Kafkos novelėse. (2016 m. Sausio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/zmoniu-susvetimejimas-franco-kafkos-novelese.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 08:15
×