Žodžių rašymas drauge ir skyrium konspektas


Žodžių rašymas drauge ir skyrium. Kodėl rašoma ne visai , bet nevisiškai. Ne visiškai. Vis su gi. Te , tebe. Bet vis dėl to žmogaus aš nuolat vėluoju. Tegu tegul. Be ir ne. Be galo , be juoko. Keblesnė sudurtinių žodžių rašyba. Prielinksninių konstrukcijų rašymas. Įsidėmėkite keletą sunkesnės rašybos prielinksnių sulig. Palei , dėlei. Šalia , šiapus , anapus. Lig , ligi. Užpernai , užužpernai , užvakar , užužvakar , poryt , užporyt , užužporyt. Ikimokyklinis , pomirtinis , ligšiolinis.


Su daiktavardžiais, kai su jais sudaro kitos, dažniausiai priešingos reikšmės žodį arba kai be ne žodis visai nevartojamas:

dalia – nedalia, laimė – nelaimė, darbas – nedarbas, neganda, nemiga, neūžauga.

Su įvardžiais, skaitvardžiais ir iš jų padarytais prieveiksmiais:

ne toks, ne tas, ne visas, kas ne kas, ne savo, ne kiekvienas;

ne visai, ne visada, ne visur, kur ne kur, ne taip, ne tiek;

Su visomis kalbos dalimis rašoma atskirai, kai sakinyje yra prieštaravimas arba norima paneigti sakomą dalyką:

Automobilis ne važiavo, o skriete skriejo.

Dalelytė ne su įvardinės kilmės prieveiksmiais visada rašoma atskirai (visas – visai – ne visai). Su būdvardinės kilmės prieveiksmiais – kartu (visiškas – visiškai – nevisiškai), pvz.: Nevisiškai atlikau užduotį. Jei sakinyje yra prieštaravimas, su šiuo prieveiksmiu dalelytė ne rašytina atskirai, pvz.: Tėvas man pasakė, jog ne visiškai manatleido, o tik iš dalies.

Įvardis kas yra kaitomas žodis {kas, ko, kam, ką, kuo, kame (ne kuri), todėldalelytė gi rašoma atskirai, o kur yra vienskiemenis nekaitomas žodis, todėl gi reikiarašyti kartu.

Dalelytės te, tebe rašomos kartu su veiksmažodžiais ir išvestinėmis jų formomis, būdvardžiais, būdvardiniais prieveiksmiais: tegrįžta, tebeturįs, tebegyvi, tebegražiai.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1122 žodžiai)
  • Domas
  • Žodžių rašymas drauge ir skyrium konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Žodžių rašymas drauge ir skyrium konspektas. (2016 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/zodziu-rasymas-drauge-ir-skyrium-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 12:50
×