Kazys Binkis. Žodžių žaismas K. Binkio poezijoje


Atzalynas rasinys. Kazys binkis atzalynas rasinys. Kazys binkis atzalynas. Rašinys atžalynas. Kazys binkis referatas. K binkio atzalynas rasinys. Binkis atžalynas. Kazio binkio atzalynas aprasymas. K.binkis atzalyno rasynis. Ką nauja į lietuvių lyriką atnešė kazys boruta?.

Žodžių žaismas K. Binkio poezijoje. Kazys Binkis gimė 1893 m. Lapkričio 4 d. Šiauriniame Lietuvos pakrašty – netoli papilio miestelio esančiame Gudelių sodžiuje. Palei pat jį vinguriavo Rovėjos upeliūkštis, kurio pelkėtomis pakrantėmis driekėsi šilas. Vėliau poetas sakėsi, kad jo vaikystė iki keturiolikos metų prabėgusi parovėjy ir šilely. Naktigonių laužai, spiečiais į juodą nakties dangų lekiančios žerplėjančios kibirkštys, duslus supančiotų arklių šuoliavimas ir prunkštimas, drebulį varantys kaimo bernų pasakojimai apie velnius, raganas ir nutrūktgalviškas numirėlių išdaigas ilgam įsmigo į guvų berniuko protą.

Kazys binkis gimė 1893 m. Lapkričio d. Vėliau su ironija poetas pastebėjo, kad vaikystėje be galo mėgdavau gaisrus ir vaiduoklius . Slėpiningą vasaros naktų vėsa, garsai ir spalvos ryškia gyja vėliau nusidriekė per visą k. Binkio lyriką. Net ir tada, kai jis kandžiai šaipėsi iš žydrųjų vaikystės svajonių ir savo švelnios gimtinės spalvomis alsuojančios poezijos, vasaros naktys jam žėravo kaip šviesus ir toli 1908 m. Rudenį kazys binkis jau Kaune. saulės mokytojų kursuose jis išsiskiria iš savo bendraamžių būrio oria laikysena, elgsena ir apsiskaitymu. Jo mokytoju saulės kursuose buvo įžymus pedagogas, vadovėlių autorius juozas damijonaitis, raginęs domėtis gimtąja kalba, rinkti tautosaką, bandyti jėgas literatūroje.

Vasaros mėnesiais k. Binkis grįždavo į gimtąjį gudelių sodžių. Vėl su kaimo bernais jodavo nakties ar vėsių žvaigždėtų naktų prieblandos valandomis, žvelgdamas į mėnulio sidabru užlietas rasotas laukų tolumas, poetas kūrė nuostabiai vaiskią savo jaunystė aštuoniolikmetis k. Binkis jau gerai valdo žodį, sklandžiai eiliuoja, jam nereikia, kaip kai kuriems xix a. Pabaigos eiliuotojams, norint surimuoti eilutę, kabinėti parazitinius žodžius, mėtyti skiemenis. K. Binkio frazė laki ir muzikali, nors poetas jau bando maironiškos intonacijos monumentalumui priešpastatyti šnekamosios kalbos žodyną ir ritmą.

Jaunasis k. Binkis į Lietuvių lyriką atnešė nežabotą jaunystės džiaugsmą, gyvybe ir jėga plazdantį entuziazmą, saulėtu pavasariu alsuojantį žodį. Žemės pabudimas jį džiugina taip natūraliai ir gaivališkai, tarsi pavasarį stebėtų pirm k. Binkis savo jaunystės lyrika ne tik praplėtė Lietuviškojo lyrizmo horizontus, supoetino iš pažiūros pačius proziškiausius reiškinius, kaip marguojanti banda žalų ir palšų drūtasprandžių galvijų , arba kaip kelniūkštes ligi kelių vaikai atsiraitę suvirto valkoje į klykiančią krūvą , bet ir patobulino Lietuviškojo eilėraščio garsinę instrumentuotę, jo muzikinį skambesį. Mėlynumo ir žalumo bangos čia pulsuoja tarsi jūrų potvyniai ir atoslūgiai anksčiau neregėtų spal k. Binkis dosnia ranka pažėrė ligi tol niekieno nematytų negirdėtų dalykų, kaip: miškų ilgesys , atsikvėpimai vėsumoje sapnų , laukimų sutemos , nežinios kalnai , šilkų plevenimas dūlančia šviesa ir daugybę kitų. Jo dažų paletė nuostabiai įvairi. K. Binkio lyrikoje nėra abstrakcijų, miglotumo, dėl to ji stovi gana atokiai nuo anuomet plūstelėjusios į Lietuvių lyriką simbolizmo bangos.

  • Microsoft Word 113 KB
  • 2010 m.
  • 9 puslapiai (1597 žodžiai)
  • Mokykla
  • Kazys Binkis. Žodžių žaismas K. Binkio poezijoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Kazys Binkis. Žodžių žaismas K. Binkio poezijoje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/zodziu-zaismas-k-binkio-poezijoje.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 24 d. 23:08
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo