Žurnalas Aušra


Vincas kudirka ausra. Ausra zurnalas. "aušros" žurnalas. Referatas apie zurnalus. Aušros žurnalo puslapis. Zurnalai ausra.

“aušra” (“auszra”), pirmasis mėnesinis visuomeninis politinis ir literatūrinis lietuviškas žurnalas lotynišku šriftu. Ėjo 1883 - 1886 metais ragainėje ir tilžėje, buvo nelegaliai platinamas lietuvoje. Buvo išleista 40 numerių. Tiražas apie 1000 egzempliorių. “aušroje” savo kūrybinę veiklą pradėjo maironis, v. Kudirka.

aušra ( auszra ), pirmasis mėnesinis visuomeninis politinis ir literatūrinis Lietuviškas žurnalas lotynišku šriftu. Buvo išleista 40 numerių. Tiražas apie 1000 egzempliorių. aušroje savo kūrybinę veiklą pradėjo maironis, v. Kudirka.

Mažojoje Lietuvoje tuo metu jau ėjo keletas Lietuviškų laikraščių. Visi jie buvo informacinio pobūdžio, ir tautiškosios sąmonės ugdymu nesirūpino. Tik vienas šernas savo Lietuviškoje ceitungoje buvo pradėjęs spausdinti patriotiškus straipsnius - apie garbingą Lietuvių praeitį ir apie sunkų dabartinį svetimųjų jungą. Šitam laikraščiui straipsnius rašė ir būsimasis aušros redaktorius dr. J. Basanavičius. Laikraštis buvo spausdinamas gotiškomis raidėmis, todėl negalėjo paplisti didžiojoje Lietuvoje, kur liaudis nemokėjo skaityti gotiškų raidžių. Iš kitos pusės, mažosios Lietuvos Lietuviams didžiosios Lietuvos problemos nelabai rūpėjo. Todėl laikraštis po kurio laiko nustojo eiti, o dr. J. Basanavičius nutarė leisti atskirą laikraštį didžiajai Lietuvai.

1882 metais j. Basanavičius bandė įkurti Lietuvių mokslo draugiją, kuri leistų savo laikraštį. Tačiau tebuvo įsteigtas tik laikraštis aušra . Jos sumanytojas, pirmasis redaktorius ir siela buvo j. Basanavičius. Bet kadangi jis tuo metu gyveno užsieny, daugiausia bulgarijoje (1884 - 1905 m. ), tai laikraštį tvarkė kiti, mikšas, dr. J. Šliūpas, o kai šį ištrėmė vokiečiai vėl mikšas. aušra iš pradžių buvo spausdinama ragainėje,o paskui tilžėje paties mikšo įsteigtoje spaustuvėje.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (755 žodžiai)
  • Stefanija
  • Žurnalas Aušra
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žurnalas Aušra. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/zurnalas-ausra.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 17:59
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo