Žvejybos teisinis reglamentavimas


Įvadas. Žuvininkystės įstatyme nustatytas žuvininkystės teisinis reglamentavimas. I Bendrosios nuostatos. II Žvejybos rūšys. Verslinė žvejyba. Mėgėjiška žvejyba. Licencinė žūklė. Specialioji žvejyba. III Žvejybos reglamentavimas ir žuvų išteklių naudojimo tvarka. IV Teisės žvejoti pasibaigimo pagrindai. V Apsauginės LR žuvininkystės įstatymo normos. Atsakomybė už žvejybos teisinius santykius reglamentuojančių normų pažeidimą. Žvejybos santykių teisinio reguliavimo pagrindinės problemos. Šaltinių sąrašas.

LR mėgėjiškos žūklės įstatyme nenurodytos, tačiau tai negali būti laikoma įstatymo leidėjo spraga, nes šios teisės yra nurodytos kitame-LR žuvininkystės įstatymo 13 straipsnyje.

Tarp žūklės ploto naudojimo ir žuvų išteklių naudojimo sąvokų yra teisioginė sąsaja, nes žūklės plotų naudotojai įstatymo numatytais atvejais išduoda leidimus žvejoti, t.y. naudoti žuvų išteklius. Teisė naudoti žuvų išteklius mėgėjiškai žūklei suteikiama nustatyta tvarka išduodant žūklės leidimus. Žūklės leidimus išduoda:

Tai žvejyba mokslinių ar veterinarinių tyrimų, stebėsenos, žuvivaisos, biologinės melioracijos, mokymo tikslais.

Jos tvarką jūrų vandenyse nustato žemės ūkio ministerija, o vidaus vandenyse-aplinkos ministerija.

1) tam tikrų rūšių žuvų sugavimo limitų nustatymas (juos nustato EB teisės aktai, o jei nenustato, tai įstatymų įgaliotos LR valdžios institucijos, vadovaudamosios mokslinių tyrimų duomenimis);

teisės aktų, reglamentuojančių mėgėjišką žūklę, pažeidimas ( ATPK 87 str.):

Pažeidimai, susiję su integruotos žuvininkystės duomenų sistemos valdymu (ATPK 87(2)):

Šio straipsnio reikalvaimai netaikomi vidaus vandenyse sugautoms žuvims ir iš jų pagamintiems produktams.

Pirminio žuvininkystės produktų pardavimo ir supirkimo nuostatų pažeidimas (ATPK 87(6)):

Svarbu pažymėti, jog aplinkos apsauga ir tinkamas gamtos išteklių naudojimas yra vertybės, į kurias įstatymų leidėjas atkreipia padidintą dėmesį: išskiria šias veikas į atskirą skyrių, numato ir juridinio asmens atsakomybę, kaip vieną iš bausmių numato laisvės atėmimą net iki 6 metų bei neatleidžia nuo atsakomybės ir tuos asmenis, kurie tas veikas padarė neatsargiai.

ES žvejybos kvotos: galimai dėl jų mažėjantys ir nestabilūs vetingų žuvų ištekliai. Daugelis aplinkosaugininkų yra nepatenkinti vis didėjančiomis ES žvejybos kvotomis, kuomet leidžiama sugauti vis daugiau žuvų. Akivaizdu, jog tai ne tik lemia žuvų išteklių mažėjimą, bet ir griauna visa nusistovėjusią žuvų išteklių tvarką, nes žuvų ištekliai taip greitai nėra atkuriami, kiek jų sunaudojama.

SPRENDIMAS.: didinti patruliuojančių inspektorių skaičių, koreaguoti įstatymų leidybą, kad neteisėta žvejyba neliktų nenubausta, siekti paveikti visuomenę taip, kad susiformuotų požiūris į brakonieriavimą kaip į neteisėtą veiklą, darančią didelės žalos aplinkai.

SPRENDIMAS.: skirti lėšų projektams, straipsniams, laidoms, lankstinukams ir kitoms informacinėms priemonėms, t.y. šviečiant visuomenę siekti aplinkosauginių tikslų.

Nepakankama žuvų išteklių apsauga ir neracionalus jų eksploatavimas; SPRENDIMAS.: riboti žuvalesių paukščių invaziją į kai kuriuos vidaus vandenų telkinius;

Didelę dalį šių problemų galima būtų išspręsti protingai planuojant žuvininkystės sektoriaus strategiją, kas ir buvo padaryta nacionalinio strateginio plano šioje srityje forma. Neabejotina paskata įgyvendinti jame numatytus tikslus yra ES skiriama ženkli finansinė parama. Iš tiesų svarbiausia net ne faktas, kad tokios lėšos buvo skirtos, dar svarbiau yra atsakymas į klausimą kaip jos bus panaudojamos, t.y. kiek tikslingai, teisingai, efektyviai, proporcingai, protingai paskirstomos penkioms plane numatytoms kryptims. Iš paskutinių veiksmų, matyti, kad Lietuva kartu su ES eina teisingu keliu: siekia išspręsti susidariusią situaciją ir pagerinti žuvininkystės sektoriaus būklę, tuo pagerindama visos mūsų visuomenės gyvenimo kokybę.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • 18 puslapių (4214 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aurimas
  • Žvejybos teisinis reglamentavimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Žvejybos teisinis reglamentavimas. (2014 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/zvejybos-teisinis-reglamentavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 07 d. 16:00
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo