Žydai


Zydai referatas. Skaidres apie zydu istorija. Žydų tautos istorija skaidrės. Referatas zydai.

1882-1903 pirmasis Aliya (stambaus masto imigracija), pagrinde iš Rusijos. 1897 Teodoras Herzlas sušaukia pirmąjį sionistų kongresą Baselyje, Šveicarijoje. Įkurta sionistų organizacija. 1904-14 antrasis kėlimasis, pagrinde iš Rusijos ir Lenkijos.

Žydų gimimo vieta yra izrealio žemė (eretz israel). Ten praėjo reikšminga ilgos žydų istorijos dalis, kurios pirmasis tūkstantmetis yra įrašytas net į bibliją. Ten buvo suformuota pati žydų tauta, jos religija ir kultūra. Ši tauta nenustoja egzistavusi jau amžius, net po didžiulių trėmimų ir genocidų. Per ilgus išsisklaidymo metus, žydai niekada nepamiršo (ir nepamiršta) savo ryšių su gimtąja šalimi. 1948 metų izraelio valstybės sukūrimas atnaujino žydų tautos nepriklausomybę, kuri buvo prarasta prieš du tūkstančius metų.

Daug anksčiau negu 1948 metais, žydų valstybės sukūrimas kėlė triukšmą palestinoje. Žydų migracija į palestiną, pradedant nuo 1882 metų, sukėlė konfliktą su arabais, kuris vėliau peraugįkvėpti sionistinės ideologijos ir persekiojami žydai rytų europoje pradėjo imigruoti į palestiną. Žydų visuomenė jau tada buvo remiama labdaringų užsienio organizacijų. Daugelis naujųjų imigrantų ieškojo galo žydų priklausomybei nuo labdaros ir kūrėsi palestinoje, kad galėtų dirbti žemę.

Pirmoji žydų migracijos banga – pirmasis aliyah. Aliyah yra hebraiškas žodis, reiškiantis kėlimasi, jis liečia tik tuos žydus, kurie keliasi į izreaelį.

1878 metais grupė žydų ortodoksų iš jeruzalės nusipirko žemės ruožą šarono slėnyje, kuris yra šešios mylios nuo jafos. 26 šeimos pasistatė lūšneles ir pavadino savo žemdirbystės bendruomenę petach tikvah, išvertus iš žydų kalbos tai reiškia vilties vartus. Maliarija, alkis ir tvanai iš šalia esančios jarkono upės paskatino pirmuosius pionierius atsisakyti savo idėjų, nutraukti kūrimasi ir grįžti į jeruzalę. Po kelių metų atvykėliai iš europos dar kartą pabandė įsikurti šiuose vilties vartuose ir jau 1888 metais jie pradėjo gauti finansinę paramą iš barono edmondo de rotšildo, legendinio prancūzų – žydų filantropo, kuris buvo vienas iš pagrindinių geradarių, padėjusių įsikurti žydų žemės ūkio bendruomenei palestinoje. Tarp 1882 ir 1903 metų 25 tūkstančiai žydų persikėlė į palestiną. Priešingai nei pirmieji žydų pionieriai, kurie kėlėsi į palestiną dėl socialinių priežasčių, žydų jemenitų banga plūstelėjo į palestiną dėl grynai religinių priežasčių.

1897 teodoras herzlas sušaukia pirmąjį sionistų kongresą baselteodoras herzlas, sionizmo pradininkas, gimė budapešte 1860 metais. Jis buvo auklėjamas vokiškai žydiška dvasia ir mokomas būti pasaulietiniu žmogumi. 1878 metais jo šeima persikėlė į vieną ir 1884 metais herzlui buvo suteiktas teisės daktaro laipsnis vienos universitete.

  • Microsoft Word 199 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (1367 žodžiai)
  • Tautvydė
  • Žydai
    10 - 2 balsai (-ų)
Žydai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/zydai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 24 d. 21:57
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo