Žydų bendruomenių raida XIX a. vidurio Europoje


Įvadas. Žydų bendrijų vystimosi eiga ir raida XIX a. Vidurio Europoje. Žydų bendrijų raidos problemų atspindžiai XIX a. Vidurio Europoje. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Vidurio Rytų Europa- retai prisimenamas regionas. Jos istorija labai sudėtinga ir paini. Čia prasidėjo du pasauliniai karai, taip pat ir Šaltasis karas. Pavadinimas „Vidurio Rytų Europa“- sutartinis. Jis atsirado iš poreikio įvardinti teritoriją, kuri nėra grynai Vakarų, bet ir ne Rytų. Vidurio Europos Rytų „branduolinėmis“ valstybėmis laikomos Lenkija, Čekoslovakija ir Vengrija, o istorijos būvyje šių valstybių ribos smarkiai keitėsi. Vienas iš svarbesnių Vidurio Rytų Europos bruožų, bendras visam regionui,- vokiečių ir žydų buvimas bei jų sąveika su vietinėmis tautomis. Žydai šiose valstybėse buvo visuomenės dalis ir pašaliečiai gyvenantys savo pasaulyje, atskirtame religijos, kalbos ir papročių barjerų. Aptariamasis Europos regionas nuo senų laikų suteikė žydams prieglobstį.Žydų istorijos Vidurio ir Rytų Europoje tyrimai yra santykiškai nauji, juos XIX a. pradėjo žydų modernėjimo ir emancipacijos paveikti didžiąja dalimi savamoksliai kultūrininkai. XIX amžiaus Europoje (nacionalizmo epochos gimtinėje) daug susidomėjimo kėlė žydai. Būdami sėkmingiausia modernioji gentis, jie taip pat buvo pažeidžiamiausi, o kapitalizmo epochoje daugiausiai laimėję, tapo didžiausiomis nacionalizmo aukomis. Galima teigti, kad niekam kitam taip kaip žydams nereikėjo valstybės apsaugos, ir jie mažiausiai galimybių turėjo ją gauti, nes nei viena Europos valstybė niekaip negalėjo skelbtis, įkūnijanti žydų tautą. Galima teigti, kad iki galo žydų bendruomenės įsitvirtinimui Europoje trukdė neįveikiamas gentinis svetimumas, o tai lėmė tolesnę žydų bendruomenės istoriją Europoje. Žydų epocha kartu tampa antisemitizmo epocha. Kalbant, apie žydų bendruomenių paplitimą Europoje galime išskirti Vengriją, žydų skaičius čia visą XIX amžių tik augo. 1787 metais žydų Vengrijoje gyvena 80 000, o 1825 metais jau 185 000, 1869 metais- 540 000. Daugiausia šie žydai buvo išeiviai iš Bohemijos, Moravijos, Austrijos, taip pat žmonės bėgę nuo vokiečių biurgerių priešiškumo bei konkurencijos, taip pat atvykėliai iš Galicijos. Lenkijoje 1815 metais žydai sudarė 12 procentų visų gyventojų, apie 43 procentus gyveno miestuose,26 procentai iš jų- Varšuvoje. Liberalizmo amžius Lenkijoje duoda ne vieną žydų emancipacijos reformą, pradedant Juozapo II įstatymais, Napoleono kodeksais, baigiant vėlesniais Habsburgų monarchijos ir Prūsijos potvarkiais. Lenkijoje tarp žydų pasitaiko tokių apraiškų, žydai tapatina save su lenkų patriotizmu bei tautiniai siekiais. Tačiau ar tai nedavė paskatų Lenkų nepasitenkinimui? Piotras Wandyczius pabrėžia, kad Czartoryskis ir Lelevelis pasisakė už visišką žydų lygybę, vadindami juos bendrapiliečiais, o ne svetimšaliais.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2331 žodžiai)
  • Eglė
  • Žydų bendruomenių raida XIX a. vidurio Europoje
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žydų bendruomenių raida XIX a. vidurio Europoje. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/zydu-bendruomeniu-raida-xix-a-vidurio-europoje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 15:57
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo