Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai referatas


„ Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai “. Kazimieras Jaunius Biografija. Darbai ir veikla. Kazimieras Būga Biografija. Jonas Jablonskis Biografija. Pranas Skardžius Biografija. Antanas Salys Biografija. Juozas Balčikonis Biografija. Informacijos šaltiniai.


Kalbininkai- tai kalbos, kalbotyros specialistai, kurie svarbūs bet kuria kalba kalbantiems žmonėms, nes jie prisidėjo, prisideda ir prisidės prie kalbos išsaugojimo, išlikimo unikalia kalba be svetimų žodžių. Nors ji yra svarbi kiekvienam, nedaugelis susimąsto apie žmonių, kurių dėka turime kalbą tokią, kokia ji yra dabar, gyvenimą ir nuveiktus darbus.

Kiekvieną kalba turi savo kalbininkų, tačiau šį kartą kalbėsiu apie Lietuvių kalbininkus. Šio mano darbo uždavinys yra bent minimaliai supažindinti kuo daugiau žmonių su kelių žymiausių Lietuvos kalbininkų gyvenimais ir nuveiktais darbais.

Lietuva turi daug kalbininkų, tačiau kalbėsiu apie kelis, daugiausiai įtakos lietuvių kalbai turėjusius kalbininkus, kurie gimė XIX a. vid.- XX a. pradž. Tai yra Kazimieras Jaunius, Kazimieras Būga, Jonas Jablonskis, Pranas Skardžius, Antanas Salys, Juozas Balčikonis. Tai žmonės, kurie neleido lietuvių kalbai susvetimėti, rengė žodynus, kūrė lietuvių kalbos taisykles, gelbėjo lietuviškus žodžius, kurie buvo paskelbti svetimybėmis, tyrė lietuvių kalbos ryšius su kitomis kalbomis, iki galo nustatė lietuvių kalbos raidyną, įdiegė daug žodžių naujadarų, kurie plačiai vartojami ir dabar.

Jono Jablonskio slapyvardis buvo Rygiškių Jonas. Žymiausias bendrinės lietuvių kalbos ugdytojas, tobulintojas, jos pagrindų kūrėjas, pirmasis bendrinės kalbos sintaksės, terminologijos ir rašomosios kalbos teoretikas, jos mokslo kūrėjas gimė 1860 m. gruodžio 30 d. Kubilėliuose (Šakių rajonas) Juozapo Jablonskio (1830–1903) ir Agnės Šipailaitės (1836–1915) šeimoje. Būdamas septynerių pradėjo mokytis Naumiesčio pradinėje mokykloje. Prieš tai motina buvo išmokiusi pažinti raides, maldų. Pradžios mokykloje mokėsi tris žiemas, išmoko skaityti rusiškai, sudėti, atimti, dauginti, dalyti mažus skaičius, spręsti uždavinius. Šiek tiek pramoko lenkiškai. 1872 m. rudenį J. Jablonskis pradėjo mokytis Marijampolės gimnazijoje. Pirmojoje klasėje jis buvo likęs antrus metus, tada grėsė pavojus netekti dėdės paramos. Tad jis, suklastojęs pažymėjimą, apgavo dėdę, kad perėjo į antrąją klasę. Po metų viskas išaiškėjo, tačiau dėdė atleido Jonui. Toliau visą laiką jis buvo klasės pirmūnas. Trečiojoje klasėje ėmė garsėti kaip geras lotynistas. Marijampolės gimnaziją baigė aukso medaliu. Kartu su J. Jablonskiu gimnaziją baigė ir Vincas Kudirka. Rugpjūčio mėn. J. Jablonskis įstojo į Maskvos universiteto Istorijos ir filologijos fakultetą.

Kadangi Lietuvoje mokytojauti jam nebuvo leista, jis vertėsi pasiturinčių Griškabūdžio parapijos gyventojų vaikus. 1889 m. sausio 16 d. J. Jablonskis paskirtas viršetatiniu Mintaujos gimnazijos (Latvija) senųjų kalbų mokytoju. Gavęs vietą gimnazijoje, J. Jablonskis atkuto ir materialiai: gimnazijos mokytojų atlyginimai buvo gana dideli.1890 m. liepos 24 d. Švobiškio evangelikų reformatų bažnyčioje susituokė su Konstancija Sketeryte (1868–1948), Nereikonių kaimo valstiečių Adomo Sketerio ir Marijos Jodinskaitės dukterimi. Šeima J. Jablonskiui buvo brangus dalykas, bet ji teikė ir tam tikrų rūpesčių. Po kiek laiko gimė dukrelė, kuri po savaitės mirė. Tai buvo didelis smūgis tiek motinai, tiek tėvui. Gyvenant Mintaujoje Jablonskiams gimė dar trys vaikai: Konstantinas, Ona ir Julija.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2980 žodžiai)
  • Dovilė
  • Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai referatas. (2016 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/zymiausi-lietuviu-kalbininkai-ir-ju-darbai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:57
×