Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai


Įvadas. Lietuvių kalbos tyrinėtojai. Fridrichas Kuršaitis. Jonas Juška. Antanas Baranauskas. Jonas Spudulis. Lietuvių kalbos tyrinėjimas Lietuvoje. Kazimieras Būga. Jonas Jablonskis. Pranas Skardžius. Antanas Salys. Petras Jonikas. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Lietuvių kalbos mokslas turi ilgą istoriją, einančią nuo pirmosios knygos atsiradimo, pirmojo žodyno. Tobulai apžvelgti šią istoriją yra sudėtingas ir vargu vieno žmogaus jėgoms įmanomas uždavinys, juo labiau, kad toji istorija buvo kuriama skirtingu žmonių visuose pasaulio kraštuose.

Tačiau aš savo referate pabandysiu sukaupti vienon vieton svarbesnius lietuvių kalbos mokslo įvykius, supažindinti su žymiausiais lietuvių kalbos tyrinėtojais. Juk kalba tai vienas iš svarbiausių dalykų kiekvieno žmogaus gyvenime, todėl mes visada turime prisiminti tuos, kurie prisidėjo prie lietuvių kalbos atsiradimo, bei tobulino ją net pačiais sunkiausiais gyvenimo laikotarpiais.

Labai svarbus etapas lietuvių kalbos tyrinėtojams iš Lietuvos yra XIXa. vidurys - XXa. pradžia, kuriame jie tarė labai svarų žodį. Lietuvių kalbos tyrinėjimas tapo neatskiriamas nuo bendro lituanistinio sąjūdžio. Šį susidomėjimą teigiamai veikė ir užseniečių susidomėjimas mūsų kalba.

F. Kuršaitis gimė 1806 m. balandžio 24 d. Noragėliuose, Pakalnės apskrityje (buv. Rytų Prūsija). Baigęs Noragėlių pradinę mokyklą Kuršaitis keletą metų mokytojavo o vėliau studijavo teologiją Karaliaučiaus universitete. Jis buvo gabiausias studentas.

Keturis dešimtmečius Kuršaitis intensyviai dirbo lietuvių kalbos mokslo baruose. Pirmieji šio darbo rezultatai buvo paskelbti 1843 m. išleistoje “Lietuvių kalbos tyrinėjimų” pirmoje dalyje. Po šešių metų buvo išleista antra šios knygelės dalis, kruioje pirmą kartą lietuvių kalbotyros istorijoje buvo detaliai aprašytos lietuvių kabos priegaidės ir pirmą kartą nustatytos keturios daiktavardžių kirčiuotės.

Svarbiausias F. Kuršaičio darbas yra jo “Lietuvių kalbos gramatika”, parašyta 1876 m. Įžanginėje dalyje Kuršaitis plačiai kalba apie lietuvių kalbos ribas, mėgina nustatyti lietuvių skaičių remdamasis įvairiais šaltiniais. Taip pat knygoje yra nagrinėjama Lietuvos vardo kilmė. Kuršaičio vaikale pateikiama žinių apie lietuvių kalbos tarmes, nors šios žinios nebuvo itin geros. Palyginus su kitomis gramatikomis, plačiausias yra Kuršaičio sintaksės skyrius. Taip pat kalbininkas į savo veikalą pridėjo skyrelį apie lietuvių liaudies poeziją - dainas. Kuršaičio gramatika iki J.Jablonskio gramatikos darbų pasirodymo buvo pats išsamiausias lietuvių kalbos struktūros aprašas.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2007 žodžiai)
  • Vladas
  • Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai
    10 - 6 balsai (-ų)
Žymiausi lietuvių kalbininkai ir jų darbai. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/zymiausi-lietuviu-kalbininkai-ir-ju-darbai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 19:54
×