Žymiausi lietuvių kalbos tyrėjai ir ugdytojai


Žymiausi lietuvių kalbos tyrėjai ir ugdytojai. Įvadas. Lietuvių kalbos tyrinėjimų istorija. Lietuvių kalbos tyrėjai. Jonas Jablonskis. Augustas Šleicheris. Lietuvių kalbos ugdymas. Lietuvių kalbos ugdytojai. Motiejus Valančius. Antanas Baranauskas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Per amžius lietuvių kalbos ugdytojai ir tyrinėtojai šia kalba rūpinosi. Ugdytojai dėjo visas savo pastangas į lietuvių kalbos vartojimą, puoselėjimą, jos išsaugojimą, pats Simonas Daukantas atsisakė rašyti lenkiškai ir rašė žemaitiškai, kadangi norėjo išsaugoti šią kalbą. Taip pat šie lietuvių kalbos šalininkai stengėsi „įdiegti” gimtąją kalbą į tautiečių širdis bei meilę jai. Tyrinėtojai ja domėjosi, ją nagrinėjo, lygino su kitomis indoeuropiečių šeimos kalbomis, vystė jos gramatiką, įvedinėjo naujus arba pakeisdavo senus, iš kitų kalbų pasiskolintus žodžius. Pavyzdžiui, kad ir Jonas Jablonskis, jis sukūrė daugybę naujadarų ir kitų žodžių: dinų pavadinimus (pirmadienis, antradienis, trečiadienis ir t.t.), linksnius (vardininkas, kilmininkas, naudininkas ir t.t.), matematinius terminus (daugyba, dalyba, spindulys ir t.t.), degtukas, atvirukas ir begalę kitų.. Tad galima teigti, jog mūsų kalba, nepaisant visų iškilusių sunkumų, buvo rūpinamasi labai gerai, tačiau visgi kokia buvo ta ugdytojų ir tyrinėtojų darbų istorija?

  • Microsoft Word 335 KB
  • 2014 m.
  • 8 puslapiai (1620 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Giedrius
  • Žymiausi lietuvių kalbos tyrėjai ir ugdytojai
    10 - 2 balsai (-ų)
Žymiausi lietuvių kalbos tyrėjai ir ugdytojai. (2014 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/zymiausi-lietuviu-kalbos-tyrejai-ir-ugdytojai.html Peržiūrėta 2018 m. Rugpjūčio 16 d. 10:58
×