Abiotiniai veiksniai


Abiotinių veiksnių pavyzdžiai. Homojoterminis. 0. Abiotiniai veiksniai wiki. Kas yra abiotiniai veiksniai. Veiksmu programos,nykstanciai rusiai issaugoti.

Abiotiniai veiksniai. Ekologiniai veiksniai skirstomi. Abiotiniai veiksniai – negyvosios gamtos savybės. Temperatūra. Temperatūra – tai. Reikšmė. Medžiagų apykaita priklauso nuo kūno temperatūros. Nuo ko priklauso. Organizmai yra vadinami poikiloterminiais. Tačiau tai nereiškia. Gyvūnai savo kūno temperatūrą gali pakelti dviem būdais Driežai. Homojoterminiais organizmais vadinami yra paukščiai ir žinduoliai. Homojoterminiams organizmams palaikyti padeda trijų rūšių prisitaikymai Anatominiai prisitaikymai – tankus kailis. Elgseniniai prisitaikymai – šaltu oru gyvūnai didžiąją dalį laiko praleidžia užuovėjose. Heteroterminiais oraganizmais vadinami tie, kurių pastovi kūno temperatūra kritišku atveju. Vanduo. Gyvybė Žemėje negali egzistuoti be vandens. Augalų prisitaikymas skirstyti vandenį. Anabiozės būsena – dėl vandens stokos išdžiūvę organizmai. Gyvūnų prisitaikymas skirstyti vandenį. Anatominis prisitaikymas – dažniausiai tai garavimą mažinanti gyvūno kūno danga. Šviesa. Šviesa – taip pat labai svarbus abiotinis veiksnys. UV spinduliai –. Koks jų poveikis organizmams? Vandens organizmams UV spinduliai nepavojingi. Regimoji šviesa – ji teikia apie pusę visos pro atmosferą pasiskverbusios Saulės energijos. Chlorofilas daugiausia sugeria mėlynuosius ir raudonuosius spindulius. Gyvūnams šviesa labai. Infraraudonieji spinduliai – jie svarbūs tuo.

Ekologiniai veiksniai skirstomi į tris grupes: Abiotiniai veiksniai – negyvoji gamta Biotiniai veiksniai – gyvoji gamta Antropogeniniai veiksniai - žmogaus veiksniai.

Abiotiniai veiksniai – negyvosios gamtos savybės. Tai temperatūra, šviesa, slėgis, oro drėgnumas, vėjas, srovės ir t.t.

Temperatūra – tai fizikinė savybė, kuri atspindi vidutinę medžiagos molekulių kinetinę energiją. Kuo greičiau juda molekulės, tuo aktyviau jos dalyvauja cheminėse reakcijose.

Medžiagų apykaita priklauso nuo kūno temperatūros. Kodėl? Organizmo fermentai normaliai veikia tik tam tikroje temperatūroje. Temperatūrai pakilus 10°, cheminės reakcijos pagreitėja 2-3 kartus, bet ne visos vienodai. Pasikeitus reakcijų greičiui , medžiagų apykaita išsiderina.

Nuo ko priklauso kūno temperatūra? Nuo aplinkos temperatūros ir nuo organizme pasigaminančio šilumos kiekio. Pagal tai organizmai skirstomi į poikiloterminius , homojoterminius ir heteroterminius . Ką tai reiškia?

Organizmai yra vadinami poikiloterminiais, nes jų metabolizmas nėra intensyvus ir šilumos išskiria labai nedaug. Todėl jų kūno temperatūrą lemia aplinkos temperatūra. Tai visi augalai, grybai, bestuburiai, žuvys, varliagyviai, ropliai ir kt.

Tačiau tai nereiškia, kad poikiloterminiai organizmai negali reguliuoti savo kūno temperatūros: Augalai negali “apsišildyti”, tačiau geba aušintis. Kai dirvoje pakanka vandens, augalai siurbia jį šaknimis ir garina pro lapus. Šąlant augalai gali tik ištverti šalti, bet “nesusišildyti”. Šalnoms atsparūs augalai rudenį savo ląstelėse kaupia organines medžiagas – angliavandenius ir gliceriną, kurios mažina citoplazmos užšalimo temperatūrą. Šalčiams atsparių augalų apsauginės medžiagos neleidžia ląstelėje susidaryti didesniems ledo kristalams, kurie sudraskytų ląstelių membranas, todėl užšalę ir atitirpę audiniai lieka gyvi.

  • MS PowerPoint 3573 KB
  • 2015 m.
  • 23 puslapiai (1000 žodžiai)
  • Samanta
  • Abiotiniai veiksniai
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Abiotiniai veiksniai. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/abiotiniai-veiksniai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 08:13
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo