Abiotiniai veiksniai



Ekologiniai veiksniai skirstomi į tris grupes: Abiotiniai veiksniai – negyvoji gamta Biotiniai veiksniai – gyvoji gamta Antropogeniniai veiksniai - žmogaus veiksniai.
Abiotiniai veiksniai – negyvosios gamtos savybės. Tai temperatūra, šviesa, slėgis, oro drėgnumas, vėjas, srovės ir t.t.
Temperatūra – tai fizikinė savybė, kuri atspindi vidutinę medžiagos molekulių kinetinę energiją. Kuo greičiau juda molekulės, tuo aktyviau jos dalyvauja cheminėse reakcijose.
Medžiagų apykaita priklauso nuo kūno temperatūros. Kodėl? Organizmo fermentai normaliai veikia tik tam tikroje temperatūroje. Temperatūrai pakilus 10°, cheminės reakcijos pagreitėja 2-3 kartus, bet ne visos vienodai. Pasikeitus reakcijų greičiui , medžiagų apykaita išsiderina.
Nuo ko priklauso kūno temperatūra? Nuo aplinkos temperatūros ir nuo organizme pasigaminančio šilumos kiekio. Pagal tai organizmai skirstomi į poikiloterminius , homojoterminius ir heteroterminius . Ką tai reiškia?
Organizmai yra vadinami poikiloterminiais, nes jų metabolizmas nėra intensyvus ir šilumos išskiria labai nedaug. Todėl jų kūno temperatūrą lemia aplinkos temperatūra. Tai visi augalai, grybai, bestuburiai, žuvys, varliagyviai, ropliai ir kt.
Tačiau tai nereiškia, kad poikiloterminiai organizmai negali reguliuoti savo kūno temperatūros: Augalai negali “apsišildyti”, tačiau geba aušintis. Kai dirvoje pakanka vandens, augalai siurbia jį šaknimis ir garina pro lapus. Šąlant augalai gali tik ištverti šalti, bet “nesusišildyti”. Šalnoms atsparūs augalai rudenį savo ląstelėse kaupia organines medžiagas – angliavandenius ir gliceriną, kurios mažina citoplazmos užšalimo temperatūrą. Šalčiams atsparių augalų apsauginės medžiagos neleidžia ląstelėje susidaryti didesniems ledo kristalams, kurie sudraskytų ląstelių membranas, todėl užšalę ir atitirpę audiniai lieka gyvi.