Bendroji farmakologija


Biopasisavinimas. Prolanguotas veikimas.

Vaistų vartojimas ir jų bendrieji principai. Nepageidaujamas vaistų poveikis. Įvadas. Bendrinė farmakologija. Specialioji farmakologija. Farmakologijos tipai. Farmakokinetika. Absorbcija. Pasyvi difuzija. Specialiosios pranašos. Aktyvus transportas. Endocitozė ir egzocitozė. Vaistų biopasisavinimas. Vaistų vartojimo būdai. Vaistų vartojimo būdai yra šie. Vaistų vartojimo būdai. Vaistų vartojimo būdų privalumai ir trūkumai. Pasiskirstymas. Biotranformacija. Ekskrecija (išsiskyrimas). Farmakodinamika. Vaistų veikimo mechanizmas. Sąlygos, turinčios įtakos vaistų veikimui. Vaistų vartojimas. Vaistų dozės ir dozavimas. Vaistų dozės. Vaistų sąveika. Dažniausiai pasitaikančios vaistų sąveikos. Vaistų ir greipfrutų sulčių sąveika. Nepageidaujamas vaistų veikimas. Vaistų nepageidaujamas poveikis. Vaistų ir augalų sąveika. Literatūros sąrašas.


Vaisto ir organizmo sąveika skirstoma į du tipus. Vaistų poveikis organizmui vadinamas farmakodinamika, organizmo poveikis vaistui – farmakokinetika. Taigi farmakodinamika tiria vaistų biologinį ir terapinį poveikį, farmakokinetika: vaistų rezorbciją, pasiskirstymą organizme, metabolizmą ekskreciją.

Farmakokinetika (gr. pharmakon – vaistas; kineik – judėjimas) nagrinėja vaistų vartojimo būdus, rezorbciją, pasiskirstymą organuose ir audiniuose , biotranformaciją ir išsiskyrimą iš žmogaus organizmo. Šie procesai daugiausia vyksta dėl to, kad vaistai, kaip cheminiai junginiai, geba prasiskverbti per biologines membranas pasyvios difuzijos, filtracijos, pinocitozės būdais ir dalyvaujant aktyviems pernašos mechanizmams.

Priklausomai nuo vaisto savybių, iš virškinamojo trakto jis gali būti absorbuotas: Pasyvios difuzijos, Specialiosios pernašos, Aktyvaus transporto, Endocitozės būdais.

Vaisto biopasisavinimas – bet kuriuo būdu pavartoto vaisto nepakitusi dalis, pasiekusi sisteminę kraujotaką. Į veną sušvirkšto vaisto biopasisavinimas lygus 100%. Išgerto vaisto biopasisavinimas visada mažesnis nei 100% dėl nevisiškos absorbcijos ir eliminavimo per pirmąjį pasažą. Pavyzdžiui, išgertas digoksinas iš žarnyno absorbuojamas ne visas – tik 70% digoksino pasiekia sisteminę kraujotaką.

Vaistų vartojimo būdas priklauso nuo medikamento savybių (pvz., vaistas tirpus vandenyje ar lipiduose) ir pagal terapines savybes (pvz., norimas greitas veikimas, prolanguotas veikimas, ar norima vietinio veikimo).

A. Enterinis. Tai labai dažnas ir saugus vaisto vartojimo būdas. Per os vartojamos tabletės, kapsulės, dražetės, suspensijos ir kitos vaisto formos. Jos gali būti nuryjamos, arba dedamos po liežuviu (sublingvalinis būdas).

  • MS PowerPoint 942 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 89 puslapiai (3545 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigita
  • Bendroji farmakologija
    10 - 1 balsai (-ų)
Bendroji farmakologija. (2016 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendroji-farmakologija.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 04 d. 04:19
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo