Elektros tiekimo kokybės užtikrinimas elektros vartotojui



Elektros tiekimas. Iki 1kV miestų skirstomųjų elektros tinklų schemos. Dažnio nuokrypos ir jų atsiradimo priežastys. Nusistovėjusios įtampos nuokrypos ir jų atsiradimo priežastys. Įtampos svyravimai ir jų atsiradimo priežastys. Įtampos kreivės nesinusiškumas ir jo atsiradimo priežastys. Įtampų nesimetrija ir jos atsiradimo priežastys. Įtampų kryčiai ir jų atsiradimo priežastys. Impulsinė įtampa ir jos atsiradimo priežastys. Laikinieji viršįtampiai ir jų atsiradimo priežastys. Išvados.
Objekte esantys elektros įrenginiai tiksliai dirba tuo atveju, kai tiekiamos elektros įtampa ir dažnis yra lygūs arba artimi vardinėms reikšmėms, o elektros tiekimo nutraukimai nėra dažni. Sumažėjus tiekiamos elektros dažniui sumažėja ir elektros variklių sūkiai bei sukimo momentas, pasikeičia indukcija ir elektros nuostoliai magnetinėse įrenginių grandinėse. Be to įtampos svyravimai įtakoja elektros energijos virtimą mechanine, šilumine ir ypatingai šviesos energija. Šviesos srauto netolygumas labai vargina akis. Elektros tiekimo nutraukimas išderina elektros įrengimų darbą, įrengimai turi nenaudingai prastovėti, o tai susiję su dideliais gamybiniais nuostoliais. Išlaikant dažnio ir įtampos reikšmes artimas vardinėms, o elektros tiekimą nenutrūkstamą, yra užtikrinamas kokybiškas elektros tiekimas, o vartotojui tiekiama kokybiška elektra.
Didelių miestų gyvenamieji rajonai priskiriami antrosios kategorijos vartotojams, o tokių vartotojų maitinimui dažniausiai naudojama 5.6-3 paveiksle parodyta žiedinio elektros tinklo schema. Tokia žiedinio tinklo schema turi rezervinę atkarpą, kuri yra įjungiama įvykus gedimui vienoje iš tinklo linijų (atkarpų).
Aukštuose ir labai aukštuose objektuose yra pirmos kategorijos elektros imtuvų: tai liftai, gaisriniai siurbliai, budintis ir avarinis apšvietimas bei kita. Tokius objektus maitinančiuose tinkluose naudojamas automatinis rezervavimas. Tokio tinklo schema parodyta 5.6-6 paveiksle. Normalaus darbo režime pirmosios kategorijos imtuvams elektra tiekiama tarkime iš linija W2 ir galios transformatoriaus T2. Sugedus linijai W2 arba transformatoriui T2 pirmos kategorijos imtuvai automatiškai perjungiami maitinimui linija W1 iš galios transformatoriaus T1.
Daugiaaukščių ir daugiasekcijinių objektų (prekybos centrų, restoranų, viešbučių) maitinimui naudojama schema, kurioje elektros tiekimo rezervavimas vykdomas trimis kabelių linijomis. Tinklo schema parodyta 5.6-7 paveiksle.
Dažnio nuokrypa nuo vardinės reikšmės elektros tinkle charakterizuojama aritmetiniu skirtumu tarp faktinio elektros tinklo dažnio, rasto atliekant matavimą ir vardinio elektros tinklo dažnio ir apskaičiuojama pagal 1.1 formulę:
Kintamosios srovės elektros tinklo dažnis priklauso nuo elektrinių dirbančių tinkle generatorių sukimosi greičio, o jo vardinės reikšmės išlaikymas priklauso nuo aktyvinės galios rezervo elektrinėse buvimo. Bet kuriuo laiko momentų elektros sistemoje turi būti gaminama tiek aktyvinės galios, kiek jos reikalauja prijungti vartotojai, plius galia reikalinga perdavimo nuostoliams padengti. Kitais žodžiais tariant turi būti išlaikytas balansas tarp generuojamos ir vartojamos galios.
Generuojamos elektros energijos aktyvinės galios dydis keičiamas keičiant į garo turbiną paduodamo garo kiekį (hidroelektrinėje keičiant paduodamo vandens kiekį į hidroturbiną). Nuo aktyviosios galios kiekio generatoriuje priklauso generuojamos elektros energijos įtampos ir srovės dažnis. Jeigu aktyviosios galios generatoriuje trūksta, generatorius yra stabdomas, o generuojamos elektros energijos įtampos ir srovės dažnis mažėja. Ir atvirkščiai, esant aktyviosios galios pertekliui generatorius pradeda slysti, o generuojamos elektros energijos įtampos ir srovės dažnis didėja. Elektros energijos kokybės kriterijai reikalauja elektros sistemoje dažnį laikyti pastovų.
- Microsoft Word 211 KB
- 2018 m.
- Lietuvių
- 14 puslapių (2342 žodžiai)
- Kolegija
- Linas
-