Endokrininė sistema ir jos funkcijos



Endokrininė sistema. A kursas. Endokrininė sistema labai svarbi homeostazei palaikyti ir nervų sistemos veiklai. Endokrininė sistema reguliuoja. Pagumburio neurosekrecinės ląstelės. Pagumburio neurohormonų veikiama pasmegeninė liauka išskiria savų hormonų. Skydliaukė. Skydliaukė – tai neporinis organas (prie gerklų skydinės kremzlėsIšskiria kalcitoniną, kuris reguliuoja kalcio apykaitą. Endokrininė kasos funkcija. Angliavandeniai pagrindinis energijos šaltinis. Belatakė endokrininė kasos dalis gamina hormonus insuliną ir gliukagoną. Antinksčiai. Tai vidaus sekrecijos. Antinksčių šerdis gamina hormonus – adrenaliną ir noradrenaliną. Šalinimas. Visi organizmo šalintini ir žalingi produktai yra vadinami – metabolitais. Šalintinos medžiagos. Vabzdžiai, vorai ir paukščiai šalina šlapimo rūgštį. Inkstai. Žmogaus organizme medžiagų apykaitos produktai susikaupia kraujo plazmoje. Inkstų funkcijos. Reguliuoja vandens ir mineralinių medžiagų kiekį. Nefrono sandara. Žievėje daug kanalėlių kurie pereina į šerdį. Įtekančioji šakojasi į daug šakų (kapiliarų kamuolėlisNuo kapsulės prasideda artimasis (proksimalinis) vingiuotasis kanalėlis. Kilpa pereina į tolimąjį (distalinį) kanalėlį. Osmoreguliacija. Osmoreguliacija – tai pastovios vandens ir druskų koncentracijos palaikymas.
Endokrininė sistema labai svarbi homeostazei palaikyti ir nervų sistemos veiklai. endokrininei sistemai priklauso belatakės arba vidaus sekrecijos liaukos: pasmegeninė liauka (hipofizė) – tai vidaus sekrecijos liauka. konkorežinė liauka (epifizė) užkručio lytinės (sėklidės ir kiaušidės) skydliaukė antinkščiai kasa.
Endokrininė sistema reguliuoja augimą, brendimą, dauginimasi, reguliuoja medžiagų apykaitą, gamina chemines medžagas – hormonus. hormonus išskiria į kraują, limfą ir audinių skystį. ( valdo kitas organizmo ląsteles ). visą endokrininę sistemą valdo pagumburis per pasmegeninę liauką. pagumburis ir pasmegeninė liauka jungiasi nervinėmis skaidulomis ir kraujagyslėmis ir sudaro neuroendokrininės sistemos reguliavimo centrą.
Pagumburio neurosekrecinės ląstelės išskiria į priekinę pasmegeninės liaukos dalį neurohormonus – liberinus kurie skatina procesus ir statinus kurie slopina procesus. neurosekrecinės ląstelės dar išskiria antidiurezinį hormoną adh ir oksitociną. adh reguliuoja vandens kiekį organizme ir kraujagyslių bei lygiųjų raumenų susitrakimą. oksitocinas pieno isskyrimą ir gimdymą. hormonai kaupiasi pasmegeninės liaukos užpakalinėje dalyje – neurohipofizėje ( išskiria hormonus į kraują).
Pagumburio neurohormonų veikiama pasmegeninė liauka išskiria savų hormonų. priekinės dalies liaukos ląstelės reguliuoja periferinių endokrininių liaukų veiklą. savarankiškai gali sukelti endokriinius poveikius. užpakalinė dalis hormonų negamina tik kaupia adh ir oksitociną. adh skatina vandens surinkimą nefrono surenkamąjame kanalėlyje.