Fizikos laboratoriniai darbai 1- 10



Laboratorinis darbas Nr. Kondensatorių jungimo būdų , įkrovimo bei. Elektronikos įtaisai ir analoginės grandinės. Lygintuvinio diodo vienpusio laidumo. Puslaidininkinių diodų savybių tyrimas. ZD diodo VACh tyrimas. LED savybių tyrimas. Įvairių rūšių LED tarpusavio „ Ir “ palyginimas. Fotodiodo ryšis tarp skaisties ir Ir. Diodinių amplitudės ribotuvų bei prieraišos grandinių tyrimai. Nuoseklioji diodinė amplitudės ribotuvo grandinė. Nuoseklioji diodinė amplitudės ribotuvo grandinė su papildomu DC lygiu. Lygiagrečioji diodinė amplitudės ribotuvo grandinė. Lygiagrečioji diodinė amplitudės ribotuvo grandinė su papildomu DC lygiu. Diodinė prieraišos grandinė. Puslaidininkinių diodu ir stabilitronų tyrimas. Bipoliarinių tranzistorių savybių tyrimai. Tranzistoriaus savybių bandymas. Ie , Ib ir Ic matavimai. NPN tranzistoriaus savybių bandymas. Ie , Ib ir Ic matavimai. Tranzistoriaus statinių charakteristikų matavimas ir braižymas. Lauko tranzistorių savybių tyrimai. A dvipolio tranzistoriaus charakteristikų tyrimas. Βdc ik ib. Eb , ek , ik , ma ib , µa uke. Ik , ma ib , ma. Uzduotis. Dvipolio tranzistoriaus išėjimo charakteristikų šeimos nustatymas schemoje su bendru emiteriu. Uzduotis. Tranzistorinio laipsnio su bendru emiteriu darbo taško nustatymas. Stiprintuvai su lauko tranzistoriais. Tiristoriaus ir valdymo lygintuvo charakteristiku tyrimas.
Labaratorinio darbo metų tyreme kondensatorių baterijų sujungtų lygiagrečiai bei nuosekliai įkrovimo ir iškrovimo priklausomybes nuo laiko. Viso tyrimo metu buvo nustatyta nuolatinė 10V įėjimo įtampą. Kondensatorių baterija pasiekė 7,5V įtampa. Lygiagrečiai sujungtiems kondensatoriams prireikia 1,15 min įsikrauti ir iškrauti tiek pat laiko , o nuosekliai sujungtiems kondensatoriams prireikia 20s. Taip yra todėl, kad jungiant kondensatorius lygiagreciai ju talpa mažėja, o jungiant nuosekliai – talpa didėja.
Surinkta „Tamsos jutiklis su fotorezistorium“ principine schema. Ši schema veikia fotorezistoriaus principo veikimu, kuo tamsesne aplinka tuo didesne fotorezistoriaus varža.
Laboratorinio darbo metų isnagrinejome lygintuviniu diodu savybes. Darbo metu dirbome su programa Multisim. Multisim programoje surinkome schema kur signalas isejo sinusines formos. Kai tyreme Lygintuvinio diodo vienpusi laiduma nustateme varza R=1kΩ ir didindami iejimo itampa stebejome kaip keiciasi Ur, Uex ir Uf taip pat stebejome kaip skyriasi Uin ir Uex.
Taip pat tyreme itampos kritima diode, darbo metu buvo nustatyta R=100Ω ir didinome Uin nuo 1V iki 50V. Stebejome kaip skyriasi Uin nuo Uex taip pat apskaiciavom Uf=Uin-Uex.
Tyriant diodu darba veikiant nuolatinei itampai taip pat keiteme Uin nuo 1V iki 50V ir iš gautu rezultatu galima pastebeti, kad Ur Uex ir Ir dideja taip pat.
Laboratorinio darbo metu ištyreme Silicio, Germanio ZD dodus tap pat LED ir fotodioda. Tyrimo metu suzinojome, kad diodų laidumas priklauso nuo medžiagos iš kurios jis sudarytas ir nuo to kaip prateka srovė del tam tikru savybiu. Iš grafikų galima pastebeti, kaip kinta sroves dioduose. Is grafiku galima pastebeti, kad Silicio diodas turi aukšta atidarymo itampa, tačiau labai maža atbulinę srove. Germanio diodas turi žema atsidarimo itampa bet didele atbuline srove. ZD diodas turi žema tiesiogine atsidarimo itampa bet atbuline aukšta. Taip pat galima
pastebeti, kad fotodiode ir fototranzistoriuje prijungus atbulai ir apšvietus, tekanti srovė yra padidinta o varža yra sumažėjusi.
Diodiniai amplitudes ribotuvai yra bangos formavimo grandines, kurių išėjime įtampa nebekinta, įėjimo įtampai pasidarius didesnei (arba mažesnei) už pasirinktą dydį, vadinamą slenksčiu kurioje, signalo bangų formą nupjauna signalo viršutinę pusę, apatinę pusę arba abi puses. Pagrindinė ribotuvų paskirtis yra įėjimo įtampos formos pakeitimas, “nupjaunant” jos dalį. Tai galima atlikti tik netiesinėmis grandinėmis. Paprastą diodų amplitudes ribotuvą galima pagaminti su diodu ir rezistoriumi. Tai pašalins arba teigiamą, arba neigiamą bangos formos pusę, priklausomai nuo diodo prijungimo krypties. Paprasta grandinė užfiksuoja nulinę įtampą (arba tiksliau, esant mažai priekinės įtampos priekinės įtampos diodui), tačiau pjovimo įtampa gali būti nustatyta bet kokiai norimai vertei pridėjus atskaitos įtampą. Priklausomai nuo naudojamų elementų yra diodiniai ribotuvai ir tranzistoriniai ribotuvai.
Atlikti diodinių amplitudės ribotuvų bei prieraišos grandinių tyrimus. Palyginti įėjimo bei išėjimo charakteristikas.
- Microsoft Word 2872 KB
- 2020 m.
- Lietuvių
- 43 puslapiai (5815 žodžiai)
- Kolegija
- Gelmis
-