Gyvūninės/augalinės kilmės natūralūs toksinai


Gyvūninės/augalinės kilmės natūralūs toksinai. Pagrindinės temos Augalinės kilmės natūralūs toksiški junginiai Gyvūninės kilmės natūralūs toksišku junginiai. Augalinės kilmės natūralūs toksiški junginiai. Augalinės kilmės maisto produktai laikomi sveikos mitybos pagrindu. Junginiai, veikiantys mineralinių medžiagų apykaitą oksalatai. Tai rūgštynių rūgšties (HOOC-COOH) druskos – bespalviai kristalai. Arbatos lapuose gali būti iki 2 proc. Šiek tiek mažiau. Augaluose didžiausias oksalatų kiekis kaupiasi lapuose. Oksalatų toksiškumas žmogui pasireiškia graužiamuoju pojūčiu burnoje ir virškinamojo trakto sudirginimu. Su maisto produktais į organizmą patekę oksalatai yra sunkiai pašalinami. Junginiai, veikiantys mineralinių medžiagų apykaitą fitatai. Daugelyje augalinių maisto produktų yra fito rūgštis. Organizmas iš augalinių produktų fitatų pasisiavinti negali. Junginiai, veikiantys mineralinių medžiagų apykaitą goitrogenai. Tai natūraliai susidaranti augalinėse žaliavos toksiškų biologiškai aktyvių junginių grupė. Goitrogenų gali būti. Fermentų inhibitoriai. Tai biologiškai aktyvūs. Pagal veikimo pobūdį, kuris pasireiškia atskirų fermentų prijungimu slopinant proteazes (baltymus skaldančius fermentus). Yra inhibitorių, kurie slopina ne tik baltymus skaldančius. Lektinai. Tai biologiškai aktyvių baltymų grupė. Jeigu lektinai sujungia žarnų epitelio ląsteles. Ricinas gyvūnų oganizme dirgina virškinimo sistemą. Lektinai netermostabilūs junginiai. Alkaloidai glikoalkaloidai. Alkaloidai – junginių. Solanino kiekis sąlygojamas. Čekoninas yra dar toksiškesnis. Alkaloidai purino alkaloidai. Randami kavoje, arbatoje, kakavoje, kolos gėrime Kofeinas Teobrominas Teofilinas. Tai centrinės nervų sistemos stimuliatoriai. Stipriausiai veikiantis –. Žmogaus organizmui pavojų gali sukelti iki. Jautrūs žmonės nepageidaujamus. Cianogeniniai glikozidai. Šie junginiai yra aptinkami daugelyje vaisių ir augalų. Daugiausia cianogeninių glikozidų susidaro augimo metu. Migdolų riešutų sudėtyje yra 3-5 proc. Ruošiant maistą, verdant, kepant cianogeniniai glikozidai neskyla ir pavojinga ciano grupė nesusidro. Fenoliai. Šių biologiškai aktyvių junginių yra vaisiuose daržovėse. Taninų daug yra. Su kava. Kiti fenoliniai junginiai yra dažančios ar skonio medžiagos. Gyvūninės kilmės natūralūs toksiški junginiai. Dažniausiai ir daugiausiai natūralių gyvūninės kilmės toksiškų junginių turi jūros gyvūnai. Dygliažuvių toksiškumas (tetrodotoksinas). Iš įvairių dygliažuvių rūšių apie 80 rūšių yra nuodingos. Tetrodotoksinas organizme blokuoja nervinių impulsų perdavimą. Moliuskų toksiškumas. Šie jūrų pakraščių gyvūnai tampa toksiški.


Pagrindinės temos: Augalinės kilmės natūralūs toksiški junginiai; Gyvūninės kilmės natūralūs toksišku junginiai;.

Augalinės kilmės maisto produktai laikomi sveikos mitybos pagrindu, tačiau šiuose produktuose yra daug ne tik naudingų, bet ir kenkiančių žmogaus organizmui biologiškai aktyvių junginių: Pažeidžiantys mineralinių medžiagų apykaitą; Fermentų inhibitoriai; Lektinai; Alkaloidai; Cianogeniniai glikozidai; Fenoliai. Jei šios medžiagos vartojamos dideliais kiekiais ir nuolat, gali nepalankiai veikti žmogaus organizmą.

Tai rūgštynių rūgšties (HOOC-COOH) druskos – bespalviai kristalai. Gerai tirpsta vandenyje ir alkoholyje, susidaro augaluose lapų augimo metu. Dideli kiekiai (0,2-1,3 proc.) randami:.

Arbatos lapuose gali būti iki 2 proc. Šiek tiek mažiau:.

Augaluose didžiausias oksalatų kiekis kaupiasi lapuose, o ne lapkočiuose ar šaknyse. Oksalatai yra galutinis angliavandenių metabilizmo produktas augaluose. Oksalatai yra pavojingiausi gyvuliams, kurie šeriami šiais produktai ar jų turinčiais pašarais. Toksiškumas pasireiškia staigiu apsinuodijimu, nes įvyksta hipokalcemija – sutrinka Ca, K ir Na jonų pusiausvyra. Apsinuodijimo požymiai: Skrandžio uždegimas, Kraujavimas skrandyje; Sutrikęs širdies darbas; Raumenų drebulys; Traukuliai, koma.

Oksalatų toksiškumas žmogui pasireiškia graužiamuoju pojūčiu burnoje ir virškinamojo trakto sudirginimu; Per dideli oksalatų kiekiai, patekę į žmogus organizmą, gali sukelti skrandžio uždegimą. Svarbesnis poveikis – kalcio apykaitos sutrikimas – kalcis pašalinamas iš organizmo, kai susidaro mažai tirpūs kalcio junginiai: Ca2+ + C2O42- = CaC2O4 Oksalatams sujungus kalcį, sumažėja jo kiekis kraujo plazmoje (išsivysto hipokalcemija). Trūkstant kalcio sumažėja kraujo krešėjimas. Nuolat apsinuodijant oksalatais pakenkiami inkstai (išsivysto inkstų uždgimas); Oksalatai taip pat ardo kraujo eritrocitus.

  • MS PowerPoint 2393 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 49 puslapiai (2891 žodžiai)
  • Kolegija
  • Petras
  • Gyvūninės/augalinės kilmės natūralūs toksinai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Gyvūninės/augalinės kilmės natūralūs toksinai. (2020 m.). https://www.mokslobaze.lt/gyvuninesaugalines-kilmes-naturalus-toksinai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 15:16
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo