Kūno danga


Kūno danga. Oda ir jos sandara. Odos sandara. Antodis(epidermis). Tikroji oda (derma). Poodis (hipoderma). Odos paskirtis. Plaukai ir nagai. Odos priežiūra. Plaukų priežiūra. Nagų priežiūra. Odos sužalojimai ir pirmoji pagalba. Odos nudegimai ir pirmoji pagalba. Odos nušalimai. Odos ligos. Inkštirai ir spuogai. Votys. Karpos. Apgamai. Niežai. Grybelinės ligos. Drabužių ir avalynės higiena. Organizmo grūdinimas. Naudoti šaltiniai.


Tikroji oda - išraizgyta plonyčių kraujagyslių ir kapiliarų. Jos storis 1 – 2mm. Be daugybės kraujagyslių čia yra ir limfos gyslelių, prakaito ir riebalinių liaukų, raumenų, nervų galūnių, daug skaidulų suteikiančių odai elastingumo.

Poodis jungia odą su giliau esančiais sluoksniais. Jame kaupiasi organizmo riebalų atsargos. Taip pat suteikia apsaugą nuo šalčio.

Plaukai ir nagai – odos dariniai. Plaukų spalva priklauso nuo pigmento. Galvos plaukai saugo galvos odą nuo šalčio, saulės spindulių ir t.t. Antakiai ir blakstienos saugo akis nuo dulkių. Nagai saugo jautrius pirštų galus.

Pagrindinės higieninės kosmetinės priemonės yra odos valymas, maitinimas ir saugojimas nuo kenksmingų aplinkos veiksnių. Prausiantis nuo odos paviršiaus pašalinami riebalai, prakaitas, nešvarumai. Kad oda būtų elastinga, svarbu tinkamai maitintis.

Rankų ir kojų nagai auga nevienodai. Kadangi rankų nagai auga grečiau juos reikia kirpti kas savaitę, o kojų nagus du kartus per mėnesį. Nagai kerpami lygiagrečiai piršto galui.

Odos sužalojimai – įpjovimai, nubrozdinimai. Žaizdą reikia dezinfekuoti ir aprišti.

Nuotrynos – pūslės, odos sustorėjimai. Susidaro dėvint ankštą ar perdidelę avalynę. Reikia patemti dezinfekuojančiu tirpalu ir aptvarstyti.

I laipsnis - Tai odos paraudimas, be pūslių, gana skausminga.  II laipsnis –  iškyla pūslės. III laipsnis – apmiršta viršutinis odos sluoksnis. IV laipsnis – oda ir gilesni sluoksniai suangėja.

  • MS PowerPoint 2060 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (790 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Miglė
  • Kūno danga
    10 - 2 balsai (-ų)
Kūno danga. (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuno-danga.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 00:18
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo