Ląstelės ciklas ir naujų ląstelių susidarymas


Nauju ląstelių susidarymas 7kl. Per mitoze is vienos motinines lasteles susidaro.

Ląstelės ciklas ir naujų ląstelių susidarymas. Mitozė. Mitozė – tai eukariotinių ląstelių dalijimosi būdas, kai iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi identiškos dukterinės ląst. Lytinių ląstelių sandara ir prisitaikymas atlikti funkcijas. Organizmams dauginantis lytiniu būdu, apvaisinime dalyvauja moteriškoji ir vyriškoji lytinės ląstelės, vadinamos gametomis. Mejozė. Mejozė – tai lytinėse liaukose esančių diploidinių ląstelių dalijimasis, po kurio susidaro haploidinės gametos. Lytinių ląstelių susidarymo ir susiliejimo įtaka organizmų genetinės įvairovės atsiradimui. Lytinių ląstelių susidarymo procesas – gametogenezė – vyksta lytinėse liaukose.

Mitozė – tai eukariotinių ląstelių dalijimosi būdas, kai iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi identiškos dukterinės ląst...

Mitozė – tai eukariotinių ląstelių dalijimosi būdas, kai iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi identiškos dukterinės ląstelės. Prieš mitozinį dalijimąsi ląstelė ruošiasi dalytis, ji kaupia medžiagas, sintetina organeles, energiją. Šis paruošiamasis etapas vadinamas interfaze. Interfazę sudaro G1, S ir G2 stadijos. G1 stadijos metu ląstelė auga, kaupia medžiagas, sintetina organeles, jų padvigubėja; S stadijos metu vyksta DNR replikacija, kiekviena DNR molekulė pagamina savo kopiją (sudvigubėja); G2 stadijos metu ląstelė toliau auga, vyksta baltymų biosintezė, ląstelė ruošiasi dalytis. Interfazė paprastai trunka kelis kartus ilgiau nei mitozė.

Metafazė (3) – chromosomos išsidėsto pusiaujo plokštumoje (centromeros yra vienoje plokštumoje) ir suformuoja metafazinę plokštelę. Dabar chromosomos yra tankiausios ir įgyja X formą, aiškiai matyti, kad kiekviena chromosomasudaryta iš dviejų chromatidžių.

Anafazė (4) – tai pati trumpiausia fazė, kurios metu centromeros pasidalija ir kiekvieną chromosomą sudarančiosseserinės chromatidės išsiskiria, verpstės siūlai traukia jas į priešingus polius. Dabar jos jau vadinamos dukterinėmis chromosomomis. Į priešingus polius nukeliauja du vienodi chromosomų rinkiniai.

Telofazė (5) – dukterinės chromosomos pasiekia ląstelės polius, suyra dalijimosi verpstė. Formuojasi nauji branduolio apvalkalai, chromosomos išsivynioja, ilgėja, tampa siūliškos (chromatino siūlai). Susiformuoja branduolėliai. Telofazės pabaigoje vyksta citokinezė (6) – citoplazmos dalijimasis. Gyvūnų ir augalų ląstelėse citokinezė vyksta skirtingai. Gyvūnų ląstelių citoplazma iš abiejų pusių ties viduriu įlinksta, sąsmauka gilėja, pasidalija citoplazma ir susidaro dvi identiškos dukterinės ląstelės. Augalų ląstelės turi tvirtą ląstelės sienelę, sudarytą iš celiuliozės, todėl sąsmauka nesusidaro. Augalinėje ląstelėje ties pusiauju susiformuoja dukterinių ląstelių sienelės ir plazminės membranos. Susiformuoja dvi identiškos dukterinės ląstelės.

Susidaro identiškos dukterinės ląstelės, turinčios tą pačią paveldimą informaciją kaip ir motininė ląstelė. Taip užtikrinamas tos pačios genetinės informacijos perdavimas iš vienos kartos kitai.

  • Microsoft Word 585 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1756 žodžiai)
  • Iveta
  • Ląstelės ciklas ir naujų ląstelių susidarymas
    10 - 5 balsai (-ų)
Ląstelės ciklas ir naujų ląstelių susidarymas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-ciklas-ir-nauju-lasteliu-susidarymas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 05 d. 03:15
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo