Liejinkystė: liejinių medžiagos, liejimo būdai


Liejimo būdo pranašumai. Rankinis ir mašininis formavimas. Specialūs liejimo būdai. Liejimas esant spaudimui. Liejimas pagal išlydytus modelius. Liejimas kevalinėse formose.


Įvairiose mašinose, mechanizmuose liejiniai sudaro nuo 50÷85% jų bendro svorio.

Liejiniai liejami iš įvairių metalų lydinių, kurie turi pasižymėti šiomis savybėmis :

Lydumu – kuo mažesnė lydimosi temperatūra, tuo lengviau ir paprasčiau gaunamas lydinys

Liejiniams gaminti naudojamas paprastas anglinis plienas, turintis nuo 0, 15 iki 0,55 % anglies, taip pat legiruoti plienai su chromu, nikeliu, vanadžiu,molibdenu.

Iš spalvotųjų metalų lydinių naudojamos bronzos ir žalvariai, aliuminio, bei magnio lydiniai.

Modeliais vadiname iš medienos ar kitų medžiagų pagamintas detalės, turinčios užlaidas apdirbimui. Modeliai daromi išardomi ir dažomi:

Gurgučiai naudojami kiaurymėms ir vidiniams paviršiams suformuoti formoje. Gurgučių mišinių sudėtis - 97% kvarcinis smėlis, stipriklis ir vanduo. Skysto metalo įpylimui į formą reikalinga suformuoti taip vadinamą liečių sistemą.

Formos metalui įlieti gali būti vienkartinės (pagamintos iš formavimo mišinio) ir nuolatinės pagamintos iš plieno ir ketaus. Metalinės formos išlaiko priklausomai nuo liejinių dydžio:

Vienkartinės formos yra sudarytos iš smėlio, molio, maltos akmens anglies ir kitų medžiagų.

Šiuo metu vienkartinėse smėlio mišinių formose išliejama~75% liejinių. Jų tikslumas siekia 7-8 klasę. Formavimas į 2 formadėžes daugiausia pasitaikantis būdas praktikoje.

Formavimo mišiniai sudaryti iš molio, akmens anglies dulkių, medžio pjuvenų ir didžiausia dalis kvarco smėlio. Smėlis ir molis išdžiovinami 100-110oC, po to sumalamas molis, pridedama pjuvenų, kurios džiovinant išdega, tuo būdu padidindamos formų dujinį laidumą. Mišinys sijojamas ir maišomas su anksčiau naudotu mišiniu.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1252 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dmitrij
  • Liejinkystė: liejinių medžiagos, liejimo būdai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Liejinkystė: liejinių medžiagos, liejimo būdai . (2019 m.). https://www.mokslobaze.lt/liejinkyste-liejiniu-medziagos-liejimo-budai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 19:29
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo