Lyrizmas – pagrindinis lietuvių liaudies dainų bruožas



Įvadas. Lyrizmas. Liaudies dainos. Lyrizmas lietuvių liaudies dainose. Lyrizmas vaikų dainose. Lyrizmas vestuvinėse dainose. Lyrizmas raudose. Lyrizmo pavyzdys. Apibendrinimas. Literatūros sąrašas.
Lyrizmas yra paplitęs liaudies dainose. Liaudies dainose atsispindi žmonių senasis gyvenimas, jų sunkieji darbai. Seniau žmonės dainuodavo įvairias liaudiškas dainas: šienapjūtės dainas, javų dainas, linų dainas, verpimo dainas ir kitas su darbų susijusias dainas. Visos šios dainos priklausė nuo tam tikro darbo, kurį žmonės atlikdavo. Taip net darbas vykdavo sparčiau. Šios dainos niekada nebūdavo linksmos, jas dainuodavo net ir be muzikos. Liaudies dainos dar yra išlikę ir dabar bet pamažėję klausytojų.
Lietuviškasis lyrizmas yra savaimingas, jo prigimtis autentiška, visur jis siekia dominuojančių pozicijų: „ryški lietuvių realizmo poetikos žymė yra lyrizmas“. Lietuviškąjam lyrizmui nėra būdingas aistringas jausmų rodymas: „Lietuvių dainose neišgyvenama aštresnio konflikto, jos santūrios ir tylios“. Jo elementų gausu visuose lietuvių literatūros žanruose. Lyrizmas sietinas su psichologizmu ir gali būti aiškinamas psichologinėmis sąvokomis.
Liaudies dainos mūsų senuolius lydi visą gyvenimą. Lietuvių liaudies dainos beveik nesiskiria nuo kitų dainų pvz.: vaikų dainų, vestuvinių dainų, žaidimų dainų, darbų dainų ir t.t. Bet šios dainos skiriasi melodija ir jas reikia sudainuoti kaip priklauso. Senesnio amžiaus žmonėms labiau patinka senesnės dainos - lietuvių liaudies dainos. O jaunimui labiau patinka šiuolaikinės dainos, bet jos nepatinka garbingo amžiaus žmonėms.
- Microsoft Word 39 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 10 puslapių (1131 žodžiai)
- Mokykla
- Lukas
-