Metalas: Geležis



Geležis. Kuo svarbi geležis? Apie 95 % viso pasaulio metalų produkcijos sudaro lydiniai. Geležies lydiniai ir jų naudojimas. Grynos geležies mūsų. Geležies rūdos gamtoje. Geležis yra ketvirtasis pagal paplitimą gamtoje elementas. Geležies fizikinės savybės. Geležis yra pilkas. Geležies atomo sandara. Geležies branduolio krūvis. Geležies cheminės savybės. Geležies cheminės savybės Geležis yra vidutinio cheminio aktyvumo metalas. Drėgname ore geležis reaguoja su deguonimigeležis + deguonis + vanduo→ rūdys. Biologinė reikšmė. Augaluose – chlorofilo sintezės katalizatorius.
Apie 95 % viso pasaulio metalų produkcijos sudaro lydiniai, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra geležis!
Grynos geležies mūsų aplinkoje nėra. Daugiausiai naudojami geležies lydiniai: ketus ir plienas. Didžioji dalis aukštakrosnėje išlydyto ketaus perdirbama į plieną. Tuomet ketuje sumažinama priemaišų – anglies, silicio, sieros, fosforo, mangano. Dėl to plieno savybės skiriasi nuo ketaus savybių. Lydant plieną su papildomais legiruojančiais elementais – chromu, nikeliu, volframu, vanadžiu, gaunamos įvairios legiruotojo plieno rūšys, tarp jų ir nerūdijantis plienas.
Geležis yra ketvirtasis pagal paplitimą gamtoje elementas. Žemės plutoje labiausiai paplitusios šios rūdos: hematitas , magnetitas, sideritas, limonitas.
Geležis yra pilkas blizgantis, minkštas metalas, labai neatsparus aplinkos poveikiui. Esant sausam orui geležis beveik nerūdija. Jos neveikia grynas vanduo. Tačiau ji greitai rūdija ir virsta įvairios sudėties rūdimis, kai aplinkoje yra deguonies ir kitų agresyvių medžiagų – vandens garų, anglies(IV) oksido, sieros(IV) oksido ir kt.