Organizmų klonavimas (2)



Organizmų klonavimas. Kas tai yra? Gyvūnų klonavimas. Gemalų klonavimas. Gyvūnų klonavimas – gemalų klonavimas. Augalų klonavimas. Augalų dauginimas iš gabalėlių arba ląstelių. Augalo klonavimas iš ląstelių. Žmogaus klonavimas. Teiginiai apie sėkmingą klonavimą. Teisinė funkcija. Nauda. Gydomasis klonavimas. Žmogaus gydomasis klonavimas.
Klonavimas – genetiškai identiškų individų susidarymas. Klonas – tai individas, kurio paveldimoji informacija yra tapati kito individo informacijai.
Pirmasis pasaulyje žinduolio klonas – avytė Doli, kuri turi 3 mamas, nė vieno tėvo. Iš vienos avies paimtas ląstelės branduolys su DNR ir perkeltas į kitos avies kiaušinėlį, iš kurio pašalintas jo paties branduolys. Iš kiaušinėlio išsivystęs gemalas persodintas į trečiosios avies gimdą.
A avies branduolys įkeliamas į B avies kiaušinėlį.
Imama geriausių bulių spermos ir mėgintuvėlyje apvaisinami geriausių karvių kiaušinėliai. Kai apvaisintas kiaušinėlis pasidalija iki ląstelių kamuolėlio, šis išskirstomas į tam tikrą skaičių ląstelių, iš kurių vystosi nauji gemalai. Visi jie yra klonai, nes jų ląstelių informacija tapati apvaisinto kiaušinėlio informacijai.
Tokie gemalai įsodinami karvėms „įmotėms“ ir vystosi jų gimdoje. Visi atsivesti veršeliai yra tapatūs. Taikydami tokį metodą, ūkininkai gali greičiau padidinti galvijų bandą. Gemalų klonavimo metodas taikomas genetiškai modifikuotiems organizmams dauginti.
Daugelį augalų galima dauginti klonavimo būdu. Visi vegetatyviškai padauginti augalai yra klonai. Tokiu būdu užaugintas jis tapatus motininiam. Plėtojantis biotechnologijoms tokie klonai gaunami iš smulkių augalo gabalėlių ar atskirų ląstelių.
Augalo organai, pavyzdžiui, stiebai ar lapai, supjaustomi nedideliais gabalėliais. Kiekvienas dedamas į indą su sterilia terpe, kurioje yra įsišaknyti skatinančių hormonų. Taip išsivysto augalas, kuris vėliau perkeliamas į šiltnamį.