Pagalba apsinuodijus



Turinys. Įvadas. Apsinuodijimas. Nuodų patekimo būdai. Pirmoji pagalba, nuodams patekus pro burną. Pirmoji pagalba, nuodams patekus per odą. Pirmoji pagalba, kai nukentėjusysis įkvėpė nuodingųjų medžiagų. Pirmoji pagalba, nuodams patekus per akis. Pirmoji pagalba, nuodams patekus injekciniu būdu (įkandus, įgėlusPirmoji pagalba, dažniausių apsinuodijimų atvėjais. Apsinuodijimas maistu. Apsinuodijimas medikamentais. Apsinuodijimas alkoholiu. Dažniausias moterų apsinuodijimas nėštumo metu. Literatūros šaltiniai.
Apsinuodijimas 1 – viena nemaloniausių būsenų. Jis gali pasireikšti per kelias sekundes,valandas ar net po kelių dienų. Nuodų 2 poveikis žmogui gali skirtis dėl jo rūšies, kiekio, patekimo būdo, apsinuodijusio žmogaus amžiaus, svorio, gretutinių ligų ir kitų veiksnių. Jie gali patekti per burną, odą, įkvepiant, per akis, injekciniu būdu. Kai kurie nuodai organizme gali kauptis lėtai ir po daugelio metų sukelti vėžines ar kitas ligas. Dažnai žmonės gali net nesuprasti, kada kitas apsinuodija, todėl svarbu mokėti atpažinti simptomus ir žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą, mokėti laikytis saugios būties taisyklių, kad ši būsena būtų išvengta. Taigi, ką reikia žinoti apie apsinuodijimus ir kaip padėti sau ar kitam?
Apsinuodijimai kartu su nelaimingais atsitikimais ir traumomis – trečia pagal dažnumą priežastis mirčių struktūroje. Nors dažniau atsitiktinai apsinuodija vaikai, apsinuodijimas yra visų amžiaus grupių problema. Šiame amžiuje vaikai viską ragaudami apsinuodija atsitiktinai išgertais vaistais, buitine chemija, suvalgytais grybais, augalais.
Yra įvairių apsinuodijimo būdų, vienas jų yra nuodo patekimas į organizmą. Yra labia svarbu žinoti, kaip nuodas pateko į organizmą, nes nuo to priklauso pirmosios pagalbos teikimas ir iš dalies tolimesnis apsinuodijusio žmogaus gydymas.
Lietuvoje viena iš dažniausių sunkų apsinuodijimą sukeliančių medžiagų yra alkoholis ir surogatai.
Jei nukentejelis yra sąmoningas, paklauskite, ko, kiek, kada jis gėrė. Nuraminkite jį ir paguldykite ant kairiojo šono.
Jei būklė pavojinga, ar nukentėjusysi be samonės, nepalikite jo be priežiūros, kvieskite pagalbą tikrinkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką.
Skambinkite arba prašykite žmogaus tam tikro žmogaus, kuris yra sąmoningas ir orentuojasi situacijoje paskambinti numeriu 033 ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Žmogui neturinčiam sąmonės atlikite gaivinimą: 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įputimai kas 6 sekundes, testi šiuos veiksmus kol nukentėjusysis atsigaus arba atvyks GMP ( greitosios medicinos pagalba)
Jei matomas lūpų nudgimas, kol atvyks GMP, sąmoningam nukentėjusiam žmogui, rekomenduojama duoti išgerti mažais gurkšneliais vieną stiklinę šalto vandens arba pieno. Daugiau girdyti negalima, nes didesnis skysčių kiekies gali sukelti vėmimą, kuris šiuo atvėju yra labia pavojingas dėl agresyvios skrandžio turinio sudėties.
Apsinuodijus tam tikrais medikamentais. (digoksinu, beta adrenoblokatoriui, strichninu)
Įtarus, jog ištiko širdies infarktas. (žmogus skundžiasi skausmu ar spaudimu už krūtinkaulio)
Ant odos patekusios medžiagos, pasižyminčios rezorbciniu poveikiu, šalinamos su šepečiu ir muilu.
Užteršti drabužiai ir kitos medžiagos turi būti saugiai ir sandariai supakuoti.
Suteikiant pirmąją pagalbą apsinuodijus per oda, plaunant apsinuodijimą ir bandant praskiest nuodus naudojamas tik vanduo.
Įvertinkite aplinką, jei nėra pavojaus jūsų saugumui, kuo greičiu išveskite nukentėjelį iš apnuodytos patalpos, atsagstyti jo apykaklę, pasirūpinti, kad patektų daugiau gryno oro.
Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverti kvėpavimo takus ir tikrinti pulsą, kvėpavimą.
Jei nukentėjusysis nekvėpuoja ir yra be samonės, daryti krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus (30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įputimai kas 6 sekundes, testi šiuos veiksmus kol nukentėjusysis atsigaus arba atvyks GMP)