Pagrindinės užkrečiamos ligos, epidemijos, pandemijos


Įvadas. Liga. Užkrečiamos ligos. Prioninės ligos. Virusinės ligos. Bakterinės ligos. Grybelinės ligos. Pirmuoninės ligos. Parazitinės ligos. Kirmelinės ligos. Nariuotakojų sukeliamos ligos. Toksinai. Epidemija. Karantinas. Epidemiologijos mokslas. Pandemija. Gripas. Virusologija. Skiepai. Apibendrinimas.


Šiame referate bus apibendrintos sąvokos kaip liga, užkrečiamos ligos, epidemijos, pandemijos bei daug kitų. Taip pat bus paaiškinti užkrečiamųjų ligų sukelėjai: jų kilmė, sandara, tipai, jų sukeliamos ligos. Bus supažindinta kas yra epidemija, pandemija, ką jos reiškia, kuo viena skiriasi nuo kitos, jų bruožai.

Liga – organizmo veiklos sutrikimas. Sergančiame žmogaus organizme funkcionuoja visi organai ir sistemos, tačiau sutrinka gebėjimas prisitaikyti prie aplinkos, sumažėja ar visai pranyksta darbingumas.

Ūminės – prasideda staigiai, greitai atsiranda ligos simptomų, trunka 2-3 savaites (pvz., difterija, gripas, šiltinės, tymai)

Lėtinės – prasideda pamažu, būna pagerėjimų ir paūmėjimų, trunka virš 6 savaičių (pvz., aterosklerozė, reumatas)

Infekcinės ligos, užkrečiamosios ligos – ligos, kuriomis užsikrečiama tiesiogiai nuo kitų organizmų (sergančių arba ligos nešiotojų), kartais – nuo užkrėstų daiktų arba išskyrų. Užsikrečiama nuo tos pačios rūšies atstovų, nors yra daug ligų, kuriomis serga kelios rūšys. Pvz., maru galima užsikrėsti nuo žiurkių, tuliaremija – nuo pelių ir pan.

Parazitinės ligos – sukeliamos gyvūnų parazitų. Gydomos antiparazitiniais preparatais, higienos priemonėmis.

Kirmėlinės ligos – sukeliamos parazitinių kirmėlių ir jų lervų (pvz., trichineliozė, echinokokozė ir kt.)

Nariuotakojų sukeliamos ligos – Jas sukelia kai kurie parazitiniai vabzdžiai ar erkės. Pvz., pedikuliozė (sukelia utėlės), niežai (sukelia niežinė erkė) ir pan.

AIDS, geltonasis drugysmaliarija, dizenterija, ebola, Laimo liga, ispaniškasis gripas, paukščių gripas, maras, rotavirusinė infekcija, raupai, Nilo karštinė, hepatoceliulinėgelta, herpesas, SARS, salmoneliozė, sifilis, sloga, gripas, stabligė, tuberkuliozė, virusas H5N1, virusinis hepatitas, angina, legioneliozė ir kt.

Normaliai žinduolių organizme (žmogaus – 20-ojoje chromosomoje) yra veiklus PrPC genas, koduojantis normalų priono baltymą, kuris lokalizuojasi ląstelių, ypač neuronų membranose, Goldžio komplekse ir sekrecinėse pūslelėse. Tai glikozilo - fosfatizilo - inozitolo glikoproteinas, molekulinė masė 33-35 kD, sudarytas iš 261 aminorūgščių liekanų. Jo funkcija nėra žinoma, manoma jis gali būti signalą koduojantis baltymas; daug jo randama sinapsėje.

Žmogaus PrP gene žinoma virš 20 galimų mutacijų, ties polimorfiniu kodonu 129 galimi trys genotipo variantai.

Esant mutacijoms arba veikiant kitiems išoriniams veiksniams (užkrėtimas, spontaninis virsmas), PrPC produktas gali virsti patologiniu PrPSc, kuris nuo normaliojo varianto skirias savo tretine ir ketvirtine struktūra – turi daugiau beta klosčių, bet ne alfa spiralių. Taip yra indukuojama grandininė reakcija ir normalūs priono baltymai įgavę beta klostes masiškai virsta patologiniais.

PrPSc yra netirpūs, atsparūs fermentams, fiziniams ir cheminiams poveikiams, detergentams ir radiacijai; kaupiasi audiniuose ir yra toksiški. Jų pirminė sudėtis tokia pati kaip ir normalaus PrPC, skiriasi tik tretinė konformacija (molekulės išsidėstymas erdvėje). Manoma, kad šiuose virsmuose dar gali dalyvauti kitas baltymas, kuris veikia kaip šaperonas. Patekęs prionas į kitą organizmą geba indukuoti patologinį normalaus baltymo virtimą į vyraujančių beta klosčių variantą. Taip pat galima infekuoti ir skirtingų rūšių atstovus; peržengus rūšių biologinį barjerą paprastai stebimas inkubacinio periodo pailgėjimas.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (5694 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Tomas
  • Pagrindinės užkrečiamos ligos, epidemijos, pandemijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pagrindinės užkrečiamos ligos, epidemijos, pandemijos. (2020 m. Birželio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindines-uzkreciamos-ligos-epidemijos-pandemijos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 07:18
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo