Paukščių tako susidarymas ir kitos galaktikos



Paukščių takas ir kitos galaktikos. Paukščių Takas. Paukščių Tako susidarymas. Pirmieji stebėjimai. Žvaigždynai, per kuriuos eina Paukščių Takas. Centras. Įdomybės. Galaktika. Tipai. Aktyviosios galaktikos. Galaktikų spiečiai. Superspiečius. Šaltiniai.
XX a. 4 dešimtečio pradžioje Karlas Janskis atrado, kad radijo bangos tikrai sklinda iš Galaktikos centro ir kad paukščių takas buvo vienas pirmųjų kosminių radijo bangų šaltinių Išrado radio teleskopą.
Nors didžiąją dalį jo dengia tarpžvaigždiniai debesys, tačiau mokslininkai įvairiais prietaisais vis dėlto gali „prasiskverbti“ į galaktikos centrą. Jis sukasi greičiau nei visa likusi Paukščių Tako dalis. Centre – milijonai žvaigždžių, daugelis iš jų raudonosios arba geltonosios, todėl centras – gelsvas Paukščių Tako centre yra itin masyvi juodoji bedugnė.
Paukščių Take yra apie 200–400 milijardų žvaigždžių. Anot kosmoso tyrinėtojų Paukščių take potenciailiai gali būti apie 11 milijardų tinkamų gyvybei Žemės dydžio planetų, o priskaičiuojant su raudonųjų nykštukių planetomis, šis skaičius padidėja iki 40 milijardų Saulės Sistemą šviesa pereina per 12 valandų, o Paukščių Taką – per 100 000 metų. Artimiausią Paukščių Takui Šaulio galaktiką į gabalus plėšo mūsų Galaktikos traukos jėga.
Lęšinės Žymimos S0. Kartu su spiralinėmis galaktikomis dar vadinamos diskinėmis galaktikomis.
Netaisyklingosios Neturi taisyklingos, tikslios formos, asimetriškos.
- MS PowerPoint 15292 KB
- 2021 m.
- Lietuvių
- 19 puslapių (654 žodžiai)
- Gimnazija
- Ernesta
-