Saulės poveikis odai, peloidoterapija (peloterapija, peloidotermija, pelotermija, purvo vonios)



Saulės poveikis odai elektromagnetinių bangų skalė. UVS ultravioletiniai spinduliai. UVS teigiamas poveikis. UVS neigiamas poveikis susijęs su nesaikingu buvimu saulėje. UV spinduliavimas skirstomas į 3 sritis. Teigiamos UVA spindulių savybės. Melanino grūdeliai oksidacijai reikalingą deguonį gauna iš kraujo. Odos apsaugos nuo saulės mechanizmas. UVC – trumpiausi 200 280 nm UVS. Tai didžiausiu biologiniu aktyvumu pasižyminti ultravioletinio spektro dalis , kurios trumpieji spinduliai žudo visa , kas gyva. Uvs dozės. Kontraindikacijos UVS. Apsauga nuo UVS. Tai cheminės medžiagos. Infraraudonieji spinduliai IRS. Jie yra 3 rūšių. Infraraudonųjų spindulių IRS šaltiniai. Vudo lempa. Peloidoterapija peloterapija , peloidotermija , pelotermija. Purvo vonios. Bioptronas kas yra bioptron šviesa. BIOPTRON šviesa yra mažo energijos tankio. Žaizdų gydymas po traumų ar sužeidimų potrauminės žaizdos. Reumatologijoje BIOPTRON šviesos terapija. Sporto medicinoje BIOPTRON šviesos terapija. Kosmetologijoje BIOPTRON šviesos terapija. Kosmetologijoje BIOPTRON šviesos terapija gydo šiuos dermatologinius sutrikimus. Šią terapiją galima taikyti , kai būna. Išskirtinės BIOPTRON šviesos terapijos ypatybės. Bioptron šviesos terapijos taikymas. Spalvų terapija Spalvų terapija –.
Saulės spindulius sugeria žemės atmosfera, jų pralaidumą mažina debesuotumas (apie 50 % ) bei oro užterštumas (apie 20 % ).
Saulės spindulių intensyvumas mažėja, didėjant atstumui.
Saulės šviesos poveikis žymiai padidėja ant aukšto kalno (kas 1000m po 15 %) arba vasaros mėnesiais bei vidurdienį.
skatina pigmentaciją, suteikdami odai bronzinį atspalvį,
didina raudonųjų kraujo kūnelių skaičių, kalcio, fosforo kiekį,
didina vitamino D3 kiekį, kuris vadinamas “saulės hormonu”, nes stiprina imuninę sistemą,
mažina padidintą cukraus kiekį kraujyje,
pagerina žmogaus estetinę išvaizdą, oda atrodo gražiai ir sveikai.
UVA- ilgų bangų spektro dalis (315-400 nm). Šie spinduliai pavojingi, įsiskverbia giliai į odą iki jungiamojo audinio, kaitina ir sendina odą, gali sukelti jos uždegimą. Šiuo metu vis daugiau įrodymų, kad odos vėžį sukelia UVA spinduliai. Teigiamos UVA spindulių savybės pasireiškia odai ruduojant ( įdegant). Epidermio baziniame sluoksnyje pagaminti bespalviai pigmento melanino grūdeliai tik UVA dėka oksiduojami, patamsėja ir pradeda ruduoti. Dėl to tamsėjimas stabdomas ten, kur stipriai sutrikusi kraujotaka arba kraujas necirkuliuoja. Kita vertus, sustiprėjusi kraujotaka, pvz. dėl tuo pat metu vykstančio švitinimo IRS, skatina tamsėjimo procesą.
Pigmento tamsėjimą stabdo antioksidantai. Manoma, kad tamsiaodžių antioksidantai yra labai silpni arba jų visai nėra, dėl to pigmentacija yra veiksmingesnė ir ilgiau trunkanti. Šią prielaidą stiprina ir tai, kad nesiskiria baltųjų ir tamsiaodžių nei melanocitų skaičius, nei pigmentacijos procesas. Jei tamsiaodžių žmonių pigmentinių ląstelių apykaita būtų intensyvesnė, tai regionuose, kur saulės mažai, dėl mažesnio ląstelių aktyvumo tamsiaodžiai turėtų tapti šviesiaodžiais, o taip neatsitinka. Taip pat ištirta, kad juodaodžių odoje melanocitai išsidėstę ne vien baziniame, bet ir kituose epidermio sluoksniuose.
UVB – vidutinio ilgio bangos ( 280-315 nm,). Tai labiausiai biologiškai aktyvūs spinduliai.Per daug intensyvus UVB spinduliavimas gali pakenkti viršutinio odos sluoksnio ląstelėms. Iš pakenktų ląstelių branduolių atsiranda panaši į histaminą medžiaga, kuri išplečia kapiliarus, dėl to oda parausta (eritema). Dėl per didelės šių spindulių dozės oda skausmingai nudega. Pakenktas ląsteles oda atmeta pleiskanodama ir jos pakeičiamos naujomis.
1) Gindamasi nuo pakenkimo, oda sutankina raginį sluoksnį, sudarydama vadinamąsias „šviesos nuospaudas“;
2) Oda gamina pigmentą melaniną ir apsisaugo ruduodama.
Tai didžiausiu biologiniu aktyvumu pasižyminti ultravioletinio spektro dalis, kurios trumpieji spinduliai žudo visa, kas gyva. Juos sugeria atmosferos ozono sluoksnis, ir jie nepasiekia žemės paviršiaus. Šiuo metu žmonijai iškilo pavojus, nes ozono skylė plečiasi ir UVC spinduliai gali žaloti.
Šie spinduliai gali sukelti akių jungiamojo audinio uždegimą (konjugtyvitą).
Ši spektro dalis neišvengiamai veikia baltymų molekules. Ji odoje esantį histidiną paverčia ląstelių nuodu histaminu, kurio didesnės koncentracijos sukelia uždegimą dėl šviesos poveikio (nudegimą).
švitinimo vietos, nes įvairūs odos plotai nevienodai jautrūs šviesai,