Slopinamuju svyravimu tyrimas spyruokline švytuokle



Tikslas: išmatuoti spyruoklės tamprumo koeficientą k, slopinamųjų svyravimų logaritminį slopinimo dekrementą l, slopinimo koeficientą b ir spyruoklės energijos nuostolius po n svyravimųxm slopinamųjų svyravimų amplitudė, kurios mažėjimą apibudina slopinimo koeficientas ir ā ir logaritminis slopinimo dekrementas ė: (2).
Logaritminį slopinimo dekrementą galimačia ts yra slopinamųjų svyravimųtamprumo koeficientą k galima įvertinti išmatavus spyruoklės pailgėjimą Äd veikiant sunkio jėgai mg: (7).
Svyruoklės didžiausia sukaupta potencinė energija wp proporcinga amplitudės kvadratui x02, todėpasveriame krovinėlį m ir, prikabinę jį prie svyruoklės, išmatuojame jos pailgėjimą Äd. Tai atliekame su trimis skirtingų masių krovinėliais ir pagal formulę apskaičiuojame tamprumo koeficientą, o po to ir jo vidutinį didumą.
Prikabiname prie spyruoklės žinomos masės krovinėlį ir pasižymime pusiausvyros padėtį x. Po to ištempiame svyruoklę iki padėties x2 ir apskaičiuojame pradinę svyravimų amplitudę x0 = x2 – x. Paleidžiame svyruoklę svyruoti ir matuojame svyravimų laiką t bei skaičiuojame svyravimų skaičių per šį laiką n. Stebime n-tojo svyravimo didžiausią atsilenkimą nuo pusiausvyros padėties xn ir jį pasižymime. Apskaičiuojame n-tojo svyravimo amplitudę xn = xn – x1 ir slopinamųjų svyravimų periodą ts = t / n. Pagal formules apskaičiuojame ė ir ā.
Pagal (6) formulę apskaičiuojame laisvųjų svyravimų periodą t0 ir palyginame jįišvados: išmatavome spyruoklės tamprumo koeficientą k, slopinamųjų svyravimų logaritminį slopinimo dekrementą l, slopinimo n. Astrauskienė ir kiti, mechanika, termodinamika, nuolatinė elektros srovė. Fizikos laboratoriniai darbai–vilnius. : technika . 1996,
- Microsoft Word 33 KB
- 2011 m.
- 3 puslapiai (415 žodžiai)
-