Šv. Sophia (Hagia Sophia) - bažnyčia, Stambulas (Bizantija)



Šv. Sophia (Hagia Sophia) - bažnyčia, Stambulas (Bizantija).
Dabartinis pastatas pastatytas 532-537 m. įsakius Bizantijos imperatoriui Justinianui I. Ją kūrė du architektai: Izidoras Miletietis ir Artemijus Tralietis.
Šv. Sofijos bazilika – tai centriškas pastatas. Tokie pastatų tipai išsivystė iš romėnų apvalaus plano šventyklų, mauzoliejų.
Bazilikos planas yra stačiakampis 74,8 X 69,7 metrų. Centrinė erdvė formuojama jungiant arkomis, kurių plotis 31 metras, keturis masyvius 23 metrų aukščio stulpus – pilonus.
Kupolas remiasi tik į viršutinius arkų taškus. Be papildomų sprendimų, kuriais būtų išgauti papildomi atraminiai taškai, kupolas paprasčiausiai suskiltų nuo savo paties svorio.
Burės be visa ko, paskirsto jėgas, kurios arkas stumia į šonus. Jos padeda perkelti svorį į atramines kolonas, nukreipiant kupolo svorį į žemę.
Norint pastatyti didesnį kupolą, reikėjo ir masyvesnių arkų. Arkų problema, kad jos sudaro stiprų spaudimą horizontalėje į pagrindą. Šv. Sofijos arkų plotis 31m. Taip buvo sugalvota puskupolių sistema. Iš rytų ir vakarų pusių pagrindinių arkų skėtimosi jėgą padeda neutralizuoti du puskopoliai. Naudojant šią puskopulių sistemą, statinys padidėja dvigubai.
- Microsoft Word 6262 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 5 puslapiai (604 žodžiai)
- Universitetas
- Juozas
-